Meyve topladığı ağaca not ve para asan şoföre "ahilik" beratı

- AHİSİAD, hamile olan eşine aldığı meyve için yazdığı not ile helallik isteyen minübüs şoförüne ahilik beratı verdi

Meyve topladığı ağaca not ve para asan şoföre
13 Temmuz 2016 Çarşamba 16:50

İSTANBUL (AA) - Bursa'da bir bahçeden, hamile olan eşi için aldığı meyve karşılığında 5 lira bırakıp notla helallik isteyen Soner Kaya'ya Ahi Sanayici ve İş Adamları Derneği (AHİSİAD) tarafından ahilik beratı verildi.

Merkezi Pendik'te bulunan AHİSİAD'ın binasında düzenlenen törende, Gebze-Harem hattında minibüs şoförlüğü yapan Soner Kaya, "ahilik beratını" dernek başkanı İbrahim Çam'ın elinden aldı.

Soner Kaya, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hamile eşi ve akrabalarıyla bayram ziyaretine Bursa'ya giderken yol boyunca meyve bahçeleri gördüklerini belirtti.

Bir bahçede durduklarını aktaran Kaya, şunları anlattı:

"Yol boyunca izledik ama kısmet Ali Bey'in bahçesiymiş, Onun bahçesine girdik. Yere düşen kayısıları ablam ve eniştemle beraber yedik ama eşime yedirmek istemedik. Çok canı istediği için sonra ona da erik, elma ve kayısı yedirdik. Daha sonra ablam 'Helal etsin diye buraya para bırakalım, hakkıdır' dedi. Benim de aklıma not yazmak geldi. Notu elma ağacına astıktan 2 gün sonra yeğenim bunun sosyal medyada duyulduğunu söyledi. Biz de bahçe sahibine ulaşıp helallik istemek için yanına gittik. Elini öpüp helallik istedik, o da bize erik, zeytin ve zeytinyağı hediye etti."

Bahçe sahibi ile kendilerinin çok duygulandığını anlatan Kaya, "Ağaca astığımız para ile kağıdı çerçeveletip asmış. Diliyorum ki bu insanlığımızı kaybetmediğimizin göstergesi olarak tarihe geçer ve örnek olur." diye konuştu.

AHİSİAD Başkanı Çam ise, ülkeleri esnaf, tacir, tüccar ve markaların yükselteceğini belirterek, "Bizler de markalarımız ve esnafımızla edepli bir şekilde bu işi yaparak yükselme adına kurulmuş bir derneğiz. Soner Bey bunun bir örneğidir, iyi bir esnaftır. Birliğinde de sevilen, sayılan bir kişidir. Bu beratı da bağlı bulunduğu derneğinin başkanı ve yönetim kurulunun şahitliğinde almıştır. Biz kendisini tekrar tebrik ediyoruz ve yeni nesle örnek olmasını inşallah umut ediyoruz." ifadesini kullandı.

İznik’in Boyalıca Mahallesi'nde çiftçiliğin yanı sıra yerel muhabirlik de yapan Ali Karatekin, meyve bahçesine geldiğinde ağaç dalına asılı "Hayırlı bayramlar abi. Kayısı ve erikten aldık. Hakkını helal et. Eşim hamile' notu ile birlikte 5 lira bulmuştu. Haber sosyal medyada büyük ilgi görmüştü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×