Kazakistan’daki terör saldırısı

- Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Almatı’daki saldırıyı terör eylemi olarak nitelendirdi

Kazakistan’daki terör saldırısı
18 Temmuz 2016 Pazartesi 18:00

ASTANA (AA) - Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Almatı’daki saldırılarını terör eylemi olarak nitelendirerek, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosunun yaptığı yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Nazarbayev, Almatı’daki olaylar nedeniyle Güvenlik Konseyini acilen topladı.

Yetkililerden olaylarla ilgili bilgi alan Nazarbayev, toplantıda yaptığı konuşmada, olayları terör eylemi olarak nitelendirerek, “Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Yaralılara gerekli maddi ve manevi yardımın yapılması ve kentteki hukuki düzenin sağlanması için gereken önlemlerin alınması talimatını veren Nazarbayev, suçluların kimliklerinin bir önce belirlenmesini isteyerek, paniğe neden olan bilgilerin toplum içinde yayılmasının engellenmesi uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığından alınan son bilgiye göre, olaylarda yaralanan 8 kişi hastahanelerde yoğun bakım servislerinde bulunuyor.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, zanlıların gözaltına alındığı ve kentte istikrarın sağlandığı belirtildi.

Ulusal Güvenlik Komitesi de Almatı'daki terör operasyonlarının sona erdiğini ve kırmızı terör alarmı seviyesinin sarıya indirildiğini duyurdu.

Bugün sabah Almatı kentinde kimliği belirsiz kişilerin karakola saldırmasının ardından düzenlenen operasyonlarda çıkan silahlı çatışmada biri sivil, üçü polis, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi yaralanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×