İsrail'in Filistinli balıkçılara yönelik gözaltıları

- İsrail güçleri, Gazze açıklarında avlanan 5 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldı

İsrail'in Filistinli balıkçılara yönelik gözaltıları
31 Mayıs 2016 Salı 11:10

GAZZE (AA) - İsrail deniz güçlerinin, Gazze Şeridi açıklarında avlanan 5 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldığı bildirildi.

Gazze'deki Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail deniz güçlerinin, 9 millik avlanma sınırını aştığı gerekçesiyle Gazze açıklarında avlanan 5 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldığını belirtti.

Filistinli balıkçıların İsrail'in güneyindeki Aşdod askeri limanına götürüldüğünü aktaran Ayaş, balıkçılara ait iki tekneye de el konulduğunu kaydetti.

Ayaş, mayıs ayının başından bu yana Gazzeli 60 balıkçının İsrail güçleri tarafından gözaltına alındığını ve daha sonra salıverildiğini ifade etti.

Olayla ilgili İsrailli yetkililerden henüz açıklama yapılmadı.

İsrail yönetimi iki ay önce Gazze Şeridi sahilindeki 6 millik avlanma sınırını 9 mile yükseltmişti. Ancak dün, bu sınırın 5 Haziran'dan geçerli olmak üzere yeniden 6 mile çekildiği bildirilmişti.

İsrail'in 7 Temmuz 2014'te başlattığı saldırıların ardından 26 Ağustos 2014'te varılan ateşkes antlaşması uyarınca avlanma sınırı 6 mil olarak belirlenmişti.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail arasında 1993'te imzalanan Oslo Antlaşması'na göre, Filistinlilerin herhangi bir İsrail müdahalesine maruz kalmadan Gazze Şeridi'nden 20 mil mesafe açıklığa kadar serbest hareket edebilme hakkına sahip olduğu belirtiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×