İran'da Türkiye-Doğu Azerbaycan Ticaret ve Yatırım Konferansı

- Doğu Azerbaycan Eyaleti Yatırım Hizmetleri Merkezi Başkanı Hüseyni, Türk iş adamlarına Doğu Azerbaycan eyaletindeki yatırım teşviklerini anlattı

İran'da Türkiye-Doğu Azerbaycan Ticaret ve Yatırım Konferansı
03 Eylül 2016 Cumartesi 20:09

TEBRİZ (AA) - İran'ın Doğu Azerbaycan Eyaleti Yatırım Hizmetleri Merkezi Başkanı Reza Hüseyni, Türk iş adamlarına Doğu Azerbaycan eyaletindeki yatırım teşvikleri hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin Tebriz Başkonsolosluğu, Tebriz Ticaret ve Sanayi Odası ve Türkiye-İran İş Konseyi iş birliğiyle Türkiye-Doğu Azerbaycan Ticaret ve Yatırım Konferansı düzenlendi.

Hüseyni, konferansta yaptığı sunumda, eyaletin sahip olduğu imkanları ve İran'ın yabancı yatırımcılara yönelik teşviklerini paylaştı. Sunumunda teşviklerle ilgili başlıkları yabancı yatırımcılar için yasal teşvikler, vergi teşvikleri, yatırım teşvikleri ve gümrük muafiyetleri şeklinde sıralayan Hüseyni, yaklaşık 3 milyon 500 bin nüfuslu Doğu Azerbaycan eyaletinin tarihi İpek Yolu üzerinde olduğunun altını çizdi.

Yabancı yatırımcıların yerli yatırımcılarla aynı haklardan yararlandığına dikkati çeken Hüseyni, yabancı uyruklular adlarına yüzde yüz yabancı sermayeli şirket kurabilmesi, İran’da kayıtlı olmak kaydıyla şirket adına mülk edinebilmesi, yatımcılar, müdürler, yabancı uzmanlar ve onların birinci derecede yakınları için 3 yıllık ikamet tezkeresi verilmesi, bütün yabancı yatırım metotlarının geniş destek kapsamı içinde olması konuları ele alındı.

Hüseyni, bu yıldan itibaren, rekabetçi üretim alanındaki engelleri kaldırma ve ülkenin finansal sistemini geliştirme kanunu uyarınca hastane, otel, turizm ve konaklama merkezleri, sanayi ve maden alanlarındaki yatırımların 5 yıldan 13 yıla kadar KDV'den muaf tutulduğunu kaydetti.

Tebriz'in 2018'de “İslam Ülkelerinin Turizm Başkenti” olarak seçilmesine dikkati çeken Hüseyni, 2018'e kadar turizmin geliştirilmesine katkı sağlayacak tüm inşaat yatırımlarının ruhsat ve harçlardan muaf tutulacağını ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×