İran medyasında 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'

- FETÖ’nün protesto edildiği tarihi miting, İran ajanslarının bazılarında yer alırken, gazeteler tarafından görmezden gelindi

İran medyasında 'Demokrasi ve Şehitler Mitingi'
08 Ağustos 2016 Pazartesi 14:46

TAHRAN (AA) - Fetullahçı terör örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminin protesto edildiği Yenikapı'daki tarihi miting, İran gazeteleri tarafından görmezden gelindi.

Milyonların katıldığı Demokrasi ve Şehitler Mitingi, İran ajanslarının bazılarında yer alırken ilgili haberlerin gazetelerde yer bulmaması dikkati çekti.

FETÖ'yü eleştirme yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan haberlerin sıkça görüldüğü İran gazetelerinin iktidar ve muhalefetin bir araya geldiği mitingle ilgili haber yapmamaları Türkiye'deki halk iradesinin İran yazılı basını tarafından görmezden gelinmesi olarak değerlendirildi.

Öte yandan İran devlet televizyon kanallarından İngilizce yayın yapan Press TV Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasını canlı verirken, haber kanalı TV 6 tarihi mitingi aralıklarla ekranına getirdi.

Ülkenin resmi ajansı İRNA haberi, "Adalet ve Kalkınma Partisi ve muhalefet partililerden oluşan binlerce kişi darbeye karşı ve demokrasiyi destekleyen mitingde bir araya geldiler." şeklinde verdi.

Erdoğan'ın konuşmasından bölümler aktaran İranlı Öğrenciler Haber Ajansı İSNA, Erdoğan'ın "Halk idam istiyorsa gerekli adımlar atılacaktır" sözlerini aktardı. Yine muhalefet liderlerinin mitinge katılmaları aynı ajansın haberinde yer aldı.

"Türkiye halkının geniş katılımlı Erdoğan'a destek mitingi" ve “Türkiye'de Demokrasi ve Şehitler Mitingi" başlıkları kullanan Mehr Haber Ajansı, mitinge katılanların sayısını yaklaşık 3 milyon 500 bin kişi olarak duyurdu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×