İngiltere'nin AB Dönem Başkanlığı

- İngiltere Başbakanlığı: - "Başbakan May, 2017'nin ikinci yarısı için planlanan Birleşik Krallık'ın AB Dönem Başkanlığından feragat etmek istediklerini söyledi"

İngiltere'nin AB Dönem Başkanlığı
20 Temmuz 2016 Çarşamba 14:12

LONDRA (AA) - İngiltere Başbakanlığı, ülkenin, 2017 için planlanan Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı görevini devralmasının öngörülmediğini duyurdu.

İngiltere Başbakanlığı, İngiltere Başbakanı Theresa May'in AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Açıklamaya göre, Başbakan May, 2017'nin ikinci yarısı için planlanan Birleşik Krallık'ın AB Dönem Başkanlığından feragat etmek istediklerini söyledi.

May'in, ülkenin AB'den ayrılma müzakerelerine öncelik vereceği belirtilen açıklamada, "Başbakan, Tusk'a, ülke birlikten çıkma müzakereleriyle meşgulken (AB Dönem Başkanlığı) başkanlık görevinin alınmasının doğru olmadığını düşündüğünü bildirdi." ifadesi kullanıldı.

Ada basını başbakanlık açıklamasını, "ülkenin birlikten çıkmak için hazırlandığı yönündeki ilk somut işaret" olarak nitelendirdi.

İngiltere'nin AB Dönem Başkanlığını, 1 Temmuz 2017'den 31 Aralık 2017'ye kadar yürütmesi planlanmıştı.

- Yeni başbakanın ilk Avrupa turu

Bu arada, başbakanlık koltuğuna bir hafta önce geçen May, bu hafta ilk Avrupa turunu gerçekleştirecek.

Başbakan May, Almanya'da temaslarda bulunmak üzere bugün bu ülkeye ziyarette bulunacak. May, temasları kapsamında Alman mevkidaşı Angela Merkel ile akşam yemeğinde görüşecek. May, yarın da Almanya'dan Fransa'ya geçerek Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile bir araya gelecek.

May'in Avrupalı ortaklarıyla yapacağı toplantılarda, ikili ilişkiler başta olmak üzere İngiltere-AB ilişkisinin geleceğini ele alması bekleniyor.

Avrupa turuna ilişkin bugün gazetecilere açıklamada bulunan May, Britanya'nın AB'den ayrılmasında kararlı olduğunun altını çizerek "AB'den çıkışımıza ilişkin müzakerelerin zorluğunu küçümsemiyorum. Karşı karşıya kalacağımız sorunların açık ve dürüstçe konuşulması olanağının, müzakerelerin başarılı geçmesinin önemli bir parçası olacağını düşünüyorum. Ayrıca sadece şimdi değil, birlikten çıktığımızda da Avrupalı ortaklarımızla ikili ilişkilerimize önem verdiğimize dair net bir mesaj iletmek istiyorum." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×