Gazze yolundaki "Özgürlük Filosu"na destek

- Filistinli çocuklar bu kez sadece kadınların oluşturduğu filoya destek için Gazze Limanı'nda gösteri düzenledi

Gazze yolundaki
22 Eylül 2016 Perşembe 13:36

GAZZE (AA) - Filistinli çocuklar, İspanya'dan Gazze Şeridi'ne doğru yola çıkan ve bu kez sadece kadınlardan oluşan "Özgürlük Filosu"na destek amacıyla Gazze Limanı'nda gösteri düzenledi.

Ablukayı Kırma ve Yeniden İmar Heyeti tarafından organize edilen gösteriye katılan onlarca çocuk, Gazzelilerin özgürlük filosunun yola çıkmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden yazı ve pankartlar taşıdı.

Gösteriye katılan çocuklar adına konuşan İzeddin el-Lulu, dördüncü özgürlük filosunu ve kendilerine yardım etmek için canlarını tehlikeye atan filodaki tüm kadınları selamladıklarını söyledi. Bunun Gazze Şeridi'nde ölüme terk edilen yaklaşık 2 milyon Filistinlinin hayatını kurtarmaya yönelik "ciddi bir adım" olmasını temenni ettiklerini dile getiren Lulu, "Hepimiz, özgürlük filosunun güvenli bir şekilde Gazze'ye ulaşmasını umut ediyoruz." dedi.

Gazze'ye uygulanan ablukayı kırmak için oluşturulan uluslararası sivil girişim Özgürlük Filosu Koalisyonu'na bağlı iki gemi geçen hafta İspanya'dan yola çıkmıştı.

Kadınlardan oluşan filodaki iki gemiden biri olan Zaytouna (Zeytin) dün Fransa'nın Korsika Adası'na ulaşırken diğeri Amal'ın (Umut) ise teknik sorunlar nedeniyle Barcelona'ya döndüğü belirtilmişti.

Türkiye, Kanada, Meksika, İspanya, Norveç, ABD ve Avustralya gibi dünyanın farklı yerlerinden sivil toplum kuruluşlarının desteğini alarak hareket eden Özgürlük Filosu Koalisyonu, önceki girişimlerinde kendilerini engelleyen İsrail askerlerini, bu kez "kadınların gücüyle" aşarak, Gazze'ye ulaşmayı hedefliyor.

Filodaki gemilerin ekim ayının ilk haftasında Gazze'ye ulaşmaları öngörülüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×