FETÖ mağduru öğrenciler devlet okullarına yerleştirildi

- Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Erdem: - "Bunların okullarında 135 bin kendi öğrencileri vardı, hepsini devlet okullarına yerleştirdik" - "Gizli odalar, konferans salonu adı altındaki mekanlar dersliğe çevrilecek"

FETÖ mağduru öğrenciler devlet okullarına yerleştirildi
29 Eylül 2016 Perşembe 11:05

ŞANLIURFA (AA) - RAUF MALTAŞ - Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) okullarında eğitim gören 135 bin öğrencinin devlet okullarına yerleştirildiğini bildirdi.

Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz'daki FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) bütün ders kitaplarının incelendiğini belirtti. Erdem, özellikle kapatılan yayınevleri ve ihraç edilen öğretmenler tarafından yazılan kitapların tekrar kontrol edildiğini söyledi.

İncelemelerde sorun çıkan 58 kitapla ilgili Milli Eğitim Genel Müdürlüğü ile Talim ve Terbiye Kurulunun çalışma yaptığını aktaran Erdem, "Çok ciddi çalışmalar yapılıyor. Kiminin bir sayfasında kiminin bir konusunda kiminin başlığında değişiklikler gerekti." ifadesini kullandı.

Erdem, sorunlu kitaplarla ilgili çalışmanın ekim ayında tamamlandıktan sonra öğrencilere tekrar dağıtılmasının planlandığını dile getirdi.

- "Gizli odalar derslik olacak"

FETÖ'den alınan bin 59 okulun MEB bünyesinde hizmet vermeye başladığını belirten Erdem, şunları kaydetti:

"Devlet okullarımızın kayıtlarında halen kaymalar oluyor. Bunların okullarında 135 bin kendi öğrencileri vardı. Biz bunların hepsini devlet okullarına yerleştirdik. 5 bin askeri okullarda öğrenci vardı bunları da yerleştirdik. Devraldığımız okulların derslik sayıları artacak. Çok alan yapmışlar. Gizli odalar, konferans salonu adı altındaki mekanlar dersliğe çevrilecek. Önümüzdeki günlerde onun net rakamlarını veririz. Milletin emeği milletin gayretiyle yapılan okullar yine milletine döndü çok şükür."

- "Öğrenciler daha mutlu"

Okulu değişen öğrencilerden Enes Karaoğlan, eğitimlerini sürdürmelerine olanak sağladığı için yetkililere teşekkür etti.

Yeni okulundaki sosyal ve fiziki imkanların daha iyi olduğunu anlatan Karaoğlan, "Burası çok daha güzel. Spor salonlarımız var. Eski okulumuzda böyle bir imkanımız yoktu. Burada parklarımız ve oyun alanlarımız var. Okul çok büyük, hepimize rahatlıkla yetiyor. Daha iyi eğitim görüyoruz. O yüzden herkese çok teşekkür ediyorum." dedi.

Öğrencilerden Ayşe İlginoğlu da yeni okulunda çok daha mutlu olduğunu dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×