Fas Kralı 6. Muhammed Etiyopya'da

- Etiyopya Başbakanı Desalegn: "Fas Kralı'nın ziyareti aramızda yeni bir iş birliği fırsatı yaratacak. Rabat'ın Arap dünyası ve Afrika'daki etkin rolü nedeniyle bu ziyareti önemsiyoruz"

Fas Kralı 6. Muhammed Etiyopya'da
19 Kasım 2016 Cumartesi 17:03

ADDİS ABABA (AA) - Etiyopya'ya resmi ziyarette bulunan Fas Kralı 6. Muhammed, başkent Addis Ababa'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ile bir araya geldi.

Basına kapalı görüşmenin ardından AA muhabirine açıklama yapan Desalegn, Fas'la birbirini tamamlayan bir ortaklık kurmak için çalıştıklarını ve Kral 6. Muhammed'in ziyareti sırasında imzalanması öngörülen anlaşmaların bunun için güçlü bir temel oluşturacağını ifade etti.

Ekvator Ginesi'nde gelecek hafta düzenlenecek "4. Afrika-Arap Zirvesi"nin Etiyopya'nın Arap dünyasıyla ilişkilerini pekiştireceğini söyleyen Desalegn, "Fas Kralı'nın ziyareti aramızda yeni bir iş birliği fırsatı yaratacak. Rabat'ın Arap dünyası ve Afrika'daki etkin rolü nedeniyle bu ziyareti önemsiyoruz." dedi.

Etiyopya ile Fas arasında hava taşımacılığı, tarım ve madencilik gibi alanlarda 12 anlaşmanın imzalanması planlanıyor.

Fas Kralı 6. Muhammed dün aralarında bakanların da bulunduğu 63 kişilik heyetle Addis Ababa'ya gelmişti.

Göreve geldiği 1999'dan beri ilk kez Etiyopya'ya resmi ziyaret gerçekleştiren 6. Muhammed'in üç gün sürmesi planlanan ziyaretin ardından Madagaskar, Kenya ve Nijerya'ya geçmesi bekleniyorİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×