Caminin temelleri üzerinde bayram namazı kıldılar

Caminin temelleri üzerinde bayram namazı kıldılar
05 Temmuz 2016 Salı 11:34

ANKARA (AA) - Ankara'nın Çubuk ilçesinde mahalle halkı, bir süre önce yıkılan ve yenisi için inşaata başlanan caminin temelleri üzerinde bayram namazını kıldı.

Yıldırım Beyazıt Mahallesi Şeyh Şamil Bulvarı'nda 1999'da yaşanan depremde hasar gören ve geçen mayıs ayında kullanılamaz raporuyla yıkılan Fatih Camisi'nin yerine yeni cami için inşaat çalışmalarına başlandı.

Mahalle sakinleri, başka mahallelerdeki camiler yerine bu yılki bayram namazını yapımı devam eden caminin temelleri üzerinde kıldı.

Fatih Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Alper Gülpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, caminin 1974'te Kıbrıs Barış Harekatı yıllarında yapıldığını ve mahalle halkı için ayrı bir önem taşıdığını söyledi.

Caminin, mahalle halkının yardımları, Çubuk Belediyesi ile Ankara Büyükşehir Belediyesinin de destekleriyle yeniden inşa edildiğini ifade eden Gülpınar, inşaatı devam etmesine rağmen mahalle halkının geleneği bozmayarak bayram namazını cami alanında kılmak istediğini ifade etti.

Mahalle sakinlerinin seccadelerini alarak inşaat alanına geldiğini kaydeden Gülpınar, şöyle konuştu:

"Mahalle halkının ısrarı üzerine gerekli önlemleri aldığımız inşaatın temelleri üzerinde bayram namazımızı idrak ettik. Mahalle sakinlerimiz yıllardır bayram namazlarını kıldıkları camide, yapım aşamasında da olsa geleneklerini bozmak istemediler. Kendi getirdikleri seccadelerle bayram namazını açık havada, yeni atılan temelin üzerinde saf tutarak kıldılar. Yapımı devam eden camimiz 550 metrekarelik bir alanda 3 katlı olarak inşa edilecek ve toplamda bin 250 metrekarelik kullanılabilir alana sahip olacak. Yaklaşık 1 milyon liraya mal olması planlanan camimiz 6 minareli ve birçok yenilikleri içerisinde barındıracak. Yeniden yapımında desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen başta mahalle halkımıza daha sonra Çubuk Belediye Başkanı sayın Tuncay Acehan ve Ankara Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ediyorum."

Çocukluktan bu yana tüm bayram namazlarını yıkılan camide kıldıklarını kaydeden mahalle sakinlerinden Fatih Tekaüt ise geleneği bozmak istemedikleri için inşaat alanına geldiklerini ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×