Business France Türkiye Konferansı

- Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Fries: - "Türkiye, Fransa'nın terörle mücadeledeki büyük ortaklarından birisi, aynı zamanda Türkiye yüksek seviyedeki büyüme oranıyla Fransa'daki şirketler için de önem arz ediyor" - Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Akil: - "Uzun vadede Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı var, Avrupa'nın da Türkiye'ye. Sığınmacı krizi çıktığı sıralarda Schengen'in sonuna yaklaşıldığına ilişkin tartışmalar vardı. Bugün bundan bahsedilmiyorsa Türkiye sayesindedir"

Business France Türkiye Konferansı
17 Haziran 2016 Cuma 16:49

PARİS (AA) - Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries, "Türkiye, Fransa'nın terörle mücadeledeki büyük ortaklarından birisi. Türkiye aynı zamanda yüksek seviyedeki büyüme oranıyla Fransa'daki şirketler için büyük önem arz ediyor. Boğaza yapılan Üçüncü Köprü de bunun en görünür kanıtı." dedi.

Fransa'nın resmi yatırım ajansı Business France, Fransa Kalkınma Ajansı (AFD) ve Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (ISPAT) tarafından Paris'te düzenlenen Türkiye bilgilendirme konferansına, Büyükelçi Fries, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ve TAV Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, Esas Holding CEO'su Çağatay Özdoğru, Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Mehmet Göçmen, Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak ile çok sayıda Fransız ve Türk iş adamı katıldı.

Business France Türkiye Konferansında konuşan Fries, Türkiye'ye ilişkin bilgilendirme konferansı düzenlemenin gerekli ve faydalı olduğuna işaret ederek, "Türkiye, Fransa'nın terörle mücadeledeki büyük ortaklarından birisi. Türkiye aynı zamanda yüksek seviyedeki büyüme oranıyla Fransa'daki şirketler için büyük önem arz ediyor. Boğaza yapılan Üçüncü Köprü de bunun en görünür kanıtı." diye konuştu.

Türkiye ile Fransa arasındaki ticari ilişkilerin olumlu seyrettiğini belirten Fries, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2 yılda 12 milyar avrodan 14 milyar avroya çıktığına dikkati çekti. Fries, karşılıklı ticaret hacmini 2020 yılında 20 milyar avroya çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ise Fransa'daki iş çevrelerinin ülkede Türkiye'nin siyasi malzeme olarak kullandığı seçim kampanyalarından etkilenmemeleri gerektiğini belirterek, "Uzun vadede Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı var, Avrupa'nın da Türkiye'ye. Sığınmacı krizi çıktığı sıralarda Schengen'in sonuna yaklaşıldığına ilişkin tartışmalar vardı. Bugün bundan bahsedilmiyorsa Türkiye sayesindedir. Türkiye, sığınmacıların kitlesel olarak Avrupa'ya gelişini engelledi." ifadelerini kullandı

Akil, kamu borcu düşük olan Türk ekonomisinin gösterdiği performansla Fransız yatırımcı için önemli bir çekim noktası oluşturduğunu vurguladı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×