Barzani ile Nuceyfi görüşmesi

- IKBY Başkanı Barzani, Iraklı Sünni lider ve Muttehidun Koalisyonu Başkanı Nuceyfi ile bir araya geldi

Barzani ile Nuceyfi görüşmesi
14 Kasım 2016 Pazartesi 22:34

ERBİL (AA) - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Iraklı Sünni lider ve Muttehidun Koalisyonu Başkanı Usame en-Nuceyfi ve beraberindeki heyetle, Erbil'in Salahaddin kasabasındaki başkanlık konutunda bir araya geldi.

Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede, terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonu ve DEAŞ sonrası Musul ve çatışmalardan kaçan sığınmacıların durumu ele alındı.

Görüşme sırasında Barzani, Nuceyfi ve beraberindeki heyete, Musul'u kurtarma operasyonu başlamadan önce birkaç defa askeri planın yanı sıra kentteki etnik ve dini unsurların haklarının garanti altına alınması, geleceklerini korunması ve tüm zorluklarla başa çıkılması için siyasi bir anlaşmayı öngören planın da yürürlüğe girmesini istediğini hatırlattı.

Erbil ve Bağdat arasında ortak dayanışma komisyonun olduğunu ifade eden Barzani, DEAŞ sonrası süreç için iyi bir şekilde çalışılmasını ümit ettiklerini ve başka felaketlerin yaşanmaması için dayanışma içerisinde kalınması gerektiğini vurguladı.

Nuceyfi başkanlığındaki misafir heyet ise Barzani'ye terör örgütü DEAŞ'a karşı başarılarından dolayı kendilerini tebrik edip, gösterdiği büyük çabaların olmaması halinde örgütün kolay bir şekilde yenilgiye uğratılmayacağını bildirdi. Heyet, gözlerinin DEAŞ sonrası süreçte de Barzani'nin ortaya koyacağı performansta olduğunu iletti.

Söz konusu görüşmede Kürdistan Demokrat Partisi Politbüro Sorumlusu Fazıl Mirani, Politbüro Üyesi Azad Berwari ve Hoşyar Zebari'nin de hazır olduğu belirtildi.

Nuceyfi, dün Musul'a 7 kilometre mesafede yer alan Şelalat bölgesinde konuşlanan ve Türk askerleri tarafından eğitilen Ninova Muhafızlarını ziyaret etmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×