ADÜ öğretim üyesi açığa alındı

- Sosyal medya hesabı üzerinden İstanbul'un Fethi ile ilgili paylaşım yapan bir öğretim üyesi açığa alındı - Rektör Bircan: "(Terör sevici) akademisyenlerden sonra bir de (Bizans sevici) akademisyenlerimiz oldu"

ADÜ öğretim üyesi açığa alındı
01 Haziran 2016 Çarşamba 18:10

AYDIN (AA) - Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erbay Bardakçıoğlu'nun, sosyal medya üzerinden İstanbul'un Fethi ile ilgili paylaşımındaki mesajları nedeniyle açığa alındığı bildirildi.

AA muhabirine açıklama yapan ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Bardakçıoğlu'nun, İstanbul'un Fethi'nin 563'üncü yıl dönümünde sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı, "Bugün muhteşem bir uygarlık olan Doğu Roma İmparatorluğu'nun başkenti Konstantinopolis'in barbar ve bağnaz bir kabile tarafından işgalinin yıl dönümü" şeklindeki mesajı nedeniyle açığa alındığını belirtti.

Paylaşımın ardından soruşturma başlattıklarını ifade eden Bircan, "Bu konuda kendi görüşümü de sosyal medya üzerinden paylaşmıştım. 'Biz işin içindeyiz merak etmeyin, olayı aşırılığa gitmeden hallederiz bu işi, müsterih olun' demek istedik. Kendisi çağrıldı ve açığa alındığı konusunda beyanda bulunuldu." diye konuştu.

Süreci sonuna kadar takip edeceklerini belirten Rektör Bircan, şöyle devam etti:

"(Terör sevici) akademisyenlerden sonra bir de (Bizans sevici) akademisyenlerimiz oldu. Bilsinler ki Hira Dağı'nın evlatları, Olimpos Dağı'nın evlatlarını mutlak ve yeniden mağlup edeceklerdir.

Gezi ayaklanmasında da bunu çok gördük. 'Zulüm 1453'te başladı' sloganı çok yaygın bir şekilde kullanıldı. Bizim üniversitemizden de böyle bir şeyin çıkmasından dolayı bunun peşini bırakamayacağız. Öğretim üyemizin yanlış yaptığı ve özür dilediği yönünde beyanları olmuş. Bunu, bu zihniyeti o dönemin yansıması olarak görüyorum. Arkası dolu bir paylaşımdı bu. Kendisi hakkında ceza ve disiplin soruşturulması başlatıldı ve açığa alındı."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×