ABD'nin Vietnam'a uyguladığı silah ambargosunu kaldırması

ABD'nin Vietnam'a uyguladığı silah ambargosunu kaldırması
23 Mayıs 2016 Pazartesi 13:00

PEKİN (AA) - Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, ABD ile Vietnam arasında gelişen ilişkilerin bölgesel barış ve istikrara yardımcı olmasını arzu ettiklerini belirtti.

Olağan basın toplantısında, ABD Başkanı Barack Obama'nın Vietnam'a uygulanan silah ambargosunun tamamen kaldırıldığını açıklamasına ilişkin Hua, "Vietnam'a uygulanan silah ambargosu Soğuk Savaş’ın bir ürünüydü ve hiç var olmaması gerekliydi." dedi.

Hua, ABD ile Vietnam arasında gelişen ilişkilerin bölgesel barış ve istikrara yardımcı olmasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua, Güney Çin Denizi'nde tartışmalı adalar konusunda Çin ve ABD arasında gerginliğin arttığı bir dönemde ABD'nin Vietnam'a uyguladığı silah ambargosunu kaldırmasına dikkati çekti.

Tartışmalı sularda Vietnam da egemenlik iddiasında bulunuyor.

ABD yönetimi, 2013 yılında Vietnam ile Stratejik İşbirliği Anlaşması ve 2015'te de ABD-Vietnam Ortak Vizyon Anlaşması'nı imzalamıştı. 2014'te de Vietnam'a uygulanan silah ambargosu kısmen kaldırılırken, Vietnam, ambargonun tamamen kaldırılmasını istiyordu.

ABD, Vietnam'a 1984'ten bu yana silah ambargosu uyguluyordu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×