ABD, Bağdadi’nin yaralandığı iddialarını doğrulamadı

- ABD Başkanı Obama’nın DAEŞ ile mücadele temsilcisi McGurk: - "Onun hala yaşadığını sanıyoruz"

ABD, Bağdadi’nin yaralandığı iddialarını doğrulamadı
10 Haziran 2016 Cuma 23:54

WASHINGTON (AA) - ABD yönetimi, terör örgütü DAEŞ’in lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin koalisyon güçlerinin hava saldırısında yaralandığı iddialarını doğrulamadı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın DAEŞ Karşıtı Küresel Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, Beyaz Saray günlük basın brifingine katılarak, operasyonlar hakkında bilgi verdi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin DAEŞ’in Irak ve Suriye’deki merkez noktalarına yoğunlaştığını belirten McGurk, örgütün moralinin çökmeye başladığına işaret etti.

"Örgütün asıl çekirdeğine daha da yaklaşıyoruz" diyen McGurk, DAEŞ’in sözde başkent ilan ettiği Suriye’nin Rakka kentinin kuşatıldığını bildirdi.

McGurk, "Her üç günde bir onların üst veya orta düzey liderlerini öldürüyoruz. Sadece son birkaç ay içerisinde onların 100’ünü ortadan kaldırdık." dedi.

DAEŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin koalisyon güçlerinin hava saldırısında yaralandığı iddialarının hatırlatılması üzerine, McGurk, Bağdadi’nin son bir yıldır ortalıkta görünmediğine dikkati çekti.

"Onun hala yaşadığını sanıyoruz." ifadesini kullanan McGurk, Bağdadi’nin öldürülmesinin "An meselesi" olduğunu kaydetti.

Brett McGurk, DAEŞ’in eski gücünü yitirdiğine değinerek, örgütün Irak’taki topraklarının yüzde 50’sinin, Suriye’de ise yüzde 20’sinin kontrolünü kaybettiği bilgisini verdi.

"Savaşçılarının moralleri çöküyor" diyen McGurk, DAEŞ’in kendi savaşçılarını infaz ettiğini belirtti.

McGurk, DAEŞ’e katılan yabancı savaşçıların sayısında ciddi bir azalmanın da yaşandığını vurgulanarak, "2014 yazına baktığımızda DAEŞ’in bünyesinde yaklaşık 31 bin savaşçısı olduğunu tahmin ediyorduk. Şimdi daha az, şu anda gördüğümüz en az seviyesinde. Tam rakamı belirlemek zor ama 19 bin ile 25 bin arasında olduğunu düşünüyoruz ve bu rakam hızlı bir şekilde düşüyor." diye konuştu.

Örgüte katılan yabancı savaşçıların azalmasında Türkiye’nin sınır güvenliğine yönelik önlemlerin etkili olduğunu kaydeden McGurk, "Türkiye sınırın Türk tarafında bölgenin kapatılması noktasında çok iyi iş çıkardı" ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×