5. Yurt Dışı Din Hizmetleri Konferansı

- Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Özafşar: - "Şimdiye kadar Türkiye'den yurt dışına giden vatandaşlarımıza verdiğimiz din hizmetini şimdi tüm İslam dünyasındaki göçmenlere de vermeye gayret ediyoruz" - "Afrika'da özellikle Somali'de, Kenya'da, Uganda'da, Nijerya'da göç veren ülkelerde yaşanan çok dramatik sorunlar var. Ülkemiz ve teşkilatımız açısından, ilgili ülke açısından, uluslararası camia açısından üzerimize düşen görevler var. Bütün bunların hepsi tespit edilmiş durumda. Buradan çıkan rapor ilgili birimler ve taraflarla paylaşılarak inşallah bu konuda inisiyatif alınması sağlanacak"

5. Yurt Dışı Din Hizmetleri Konferansı
26 Mayıs 2016 Perşembe 15:42

SAKARYA (AA) - Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, Türkiye'den yurt dışına giden vatandaşlara verilen din hizmetini, tüm İslam dünyasındaki göçmenlere de vermeye gayret ettiklerini belirtti.

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde bir otelde düzenlenen ve 4 gün süren "Kitlesel Göç Hareketleri ve Küresel Din Hizmetleri" konulu 5. Yurt Dışı Din Hizmetleri Konferansı sona erdi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Özafşar, konferansın ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, göç meselesinin son yıllarda dünyayı meşgul eden en önemli konulardan biri olduğunu söyledi.

Dünyanın farklı ülkelerine özellikle İslam dünyasından yoğun insan göçü olduğuna işaret eden Özafşar, "Diyanet İşleri Başkanlığı da dünya ölçeğinde hizmet yürüten bir kurumdur. Müşavirlik, ataşelik ve koordinatörlükleri var. Bu hizmet bölgelerinde de İslam dünyasında 60 milyona yakın göçmenin yüzde 85'i Müslüman olduğu için bunlarla kurduğumuz ilişkiler var. İnsani olarak, İslami olarak bunlarla ilgilenmemiz gerekiyor." dedi.

Hizmetler esnasında karşılaşılan sorunları ve yürütülen hizmetleri değerlendirmek için bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini ifade eden Özafşar, yaklaşık 100 katılımcıyla, yurt dışında yürütülen hizmetleri, yurt dışı teşkilatının tespitlerini ve projelerini değerlendirdiklerini anlattı.

Çalıştay ve sonuç raporlarının da kapanış oturumunda müzakere edildiğini belirten Özafşar, şöyle devam etti:

"Buradan anladığımız kadarıyla göçmenlerin gittikleri ülkelerde yaşadıkları çok boyutlu sorunları var, insani ihtiyaçları var. İbadet sıkıntıları, mabet sıkıntıları, temizlik ihtiyaçları ve sıkıntıları, eğitim, uyum, oryantasyon, yerleşme sıkıntıları var. Yani çok boyutlu çok katmanlı sorunlar yaşıyorlar. Bütün bu süreçte Başkanlık yurt dışı teşkilatımızda özverili bir şekilde hizmet üretmeye çalışıyor. Şimdiye kadar Türkiye'den yurt dışına giden vatandaşlarımıza verdiğimiz din hizmetini şimdi tüm İslam dünyasındaki göçmenlere de vermeye gayret ediyoruz. Özellikle kıta Avrupası'nda Almanya'da üretilen hizmetler çok sistematik bir şekilde devam ediyor. Alman devletiyle çözüm ortağı olarak bu hizmetleri planlıyor ve yürütüyoruz. Aynı şekilde Avusturya'da, Hollanda'da, İsveç'te ve kıta Avrupa'sının diğer ülkelerinde bu hizmetleri yürütüyor."

- "Uluslararası ölçekte platformlar oluşturuldu"

Özafşar, Balkan ülkelerinde ve Avusturya'da da teşkilatın üzerine düşen görevi yerine getirmeye gayret ettiğini anlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığının son yıllarda uluslararası ölçekte platformlar oluşturduğunu dile getiren Özafşar, şunları kaydetti:

"Bunlardan birisi Afrika Müslüman Dini Liderler Zirvesi idi. Avrasya İslam Şurası zaten 1990'lı yıllardan beri devam ediyordu. Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi, Asya Pasifik Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi yaptık. Ayrıca Avrupa'da dini faaliyet yürüten dini temsilcilerle Avrupa Platformumuz var, Balkan Müftüleri Buluşmamız var. Bütün bu platformlarda periyodik olarak bir araya geliyoruz. Buralarda yaptığımız değerlendirmeleri ve aldığımız kararları uygulama esası olarak oraya taşıyoruz. Afrika'da özellikle Somali'de, Kenya'da, Uganda'da, Nijerya'da göç veren ülkelerde yaşanan çok dramatik sorunlar var. Ülkemiz ve teşkilatımız açısından, ilgili ülke açısından, uluslararası camia açısından üzerimize düşen görevler var. Bütün bunların hepsi tespit edilmiş durumda. Buradan çıkan rapor ilgili birimler ve taraflarla paylaşılarak inşallah bu konuda inisiyatif alınması sağlanacak."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×