Ukrayna devrik liderinden iç savaş uyarısı

Ukrayna devrik lideri Viktor Yanukoviç, karanlık güçlerin ülkeyi iç savaşa doğru sürekliği uyarısında bulundu.

Ukrayna devrik liderinden iç savaş uyarısı
11 Mart 2014 Salı 13:43

Ukrayna devrik lideri Viktor Yanukoviç, karanlık güçlerin ülkeyi iç savaşa doğru sürekliği uyarısında bulundu.

Rusya’nın Rostov kentinde bir basın toplantısı düzenleyen Yanukoviç, kendisinin sadece ülkenin Cumhurbaşkanı olmadığını, aynı zamanda orduların da komutanı olduğunu belirtti.

Yanukoviç, geçen ay Kiev’de gerçekleşen devrimin ardından ülkesini terk ederek Rusya’ya sığınmak zorunda kalmıştı. Ukrayna devrik lideri Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşmasını imzalamaması nedeni ile Kiev’de gösteriler başlamıştı.

“ORDUNUN BAŞKOMUTANI BENİM”

Kendisinin kalp yetmezliği nedeni ile hayatını kaybettiği yönündeki dedikodulara cevap veren Yanukoviç, “Ukrayna’da benimle ilgili bir çok dedikodu var. Ben sağlıklı olduğumu ve kendimi iyi hissettiğimi söyleyebilirim. Ülkenin tek meşru Cumhurbaşkanı ve Başkomutanı benim. Hiçbir yere de kaçmadım... Şartlar oluştuğu takdirde kesinlikle geri döneceğim. Ukrayna’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri meşru değil ve ülke anayasasına aykırı.” şeklinde konuştu.

Yanukoviç uluslararası toplumdan darbeci yönetimin öncülüğünde 25 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini tanımamalarını istedi. Ukrayna’nın devrik lideri, Kiev’de iktidara gelen yüzleri maskeli insanların güneyde sivil vatandaşlara karşı güç kullanmayan ordu yönetimini görevden aldıklarını da belirtti.

Yönetimin ırkçı militan grupların eline silah vermeyi planladığını iddia eden Yanukoviç, ülkenin iç savaşa doğru sürüklendiği uyarısında bulundu.

“KIRIM ONLARIN YÜZÜNDEN ELDEN GİDİYOR”

Ülkede ırkçı ve faşist çetelerinin cirit attığını ifade eden Ukrayna devrik lideri, “Onlar sivil halka karşı silah kullanılmasına karşı çıkan üst düzey ordu komutanlarını işten kovuyor. Bir düşünün! Onlar Bander (2. Dünya savaşında Ukrayna ırkçı çete lideri) bayrağı altında ordu kurmak istiyor, iç savaş çıkarmaktan yana.” ifadelerini kullandı.

Yakın zamanda Ukrayna’da ciddi sosyal-ekonomik sorunların ortaya çıkacağı hususunda uyarıda bulunan Yanukoviç, “Bunun sorumluluğunu ise bana ve muhtemelen de Rusya’ya atacaklar. Emekli para ve maaşlarının kısıtlanması yönünde atılan adımlar halk karşıtı işlemler. Ukrayna halkının refah düzeyinin korunmasıyla ilgili bizim bir planımız vardı. Şimdi ise bunu gerçekleştirmek mümkün değil. Halka yaptığınız bu çile için hesap verecekseniz! Sizin adımlarınız yüzünden Kırım elden gidiyor. Ama biz bunları atlatacağız, insanlar olgunlaşacak ve ülke ayağa kalkacak ve birleşecek.” dedi.

Batı’nın Ukrayna’da yaşananlara göz yummasını sert bir şekilde eleştiren Yanukoviç, ABD Kongresi, Senato ve Yüksek Mahkemesi’ne çağrıda bulunarak, Ukrayna yönetiminin faaliyetlerine yönelik hukuki değerlendirmeler yapmasını talep etti.

Yanukoviç, 28 Şubat tarihinde devrik lider olarak Rostov kentinde ilk basın toplantısını yapmıştı. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×