Davutoğlu, mülteci teklifini Tusk'a yineledi

Ankara'da Avrupa Konseyi Başkanı Tusk'u ağırlayan Başbakan Davutoğlu, daha önce yaptığı teklifi bir kez daha yineledi. Davutoğlu, teklifteki para konusu için ise, "Biz hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık" dedi

Davutoğlu, mülteci teklifini Tusk'a yineledi
15 Mart 2016 Salı 21:58

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu mülteci krizi konusunda, "Brüksel Zirvesi'nde ilettiğimiz teklifi bir kez daha iletmek istiyorum. Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu" dedi.

Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile düzenlediği basın toplantısında konuştu.

Başbakan Davutoğlu, "Brüksel Zirvesi'nde ilettiğimiz teklifi bir kez daha hem Türk kamuoyuna hem de Avrupa kamuoyuna iletmek istiyorum. Bu teklifin esası insani boyutudur. Daha fazla insanın hayatını Ege Denizi'nde kaybetmemesi ve mümkün olduğu kadar illegal geçişlerin azaltılabilmesi ve mümkünse tümüyle ortadan kaldırılabilmesi için Türkiye üzerine düşen ahlaki sorumluluk çerçevesinde bir teklifte bulundu" dedi.

Davutoğlu, "Üç milyar avro olarak deklare edilen daha sonra üç yıl için 6 milyar avroya çıkartılması planlanan bu konuları da zirvede ele alınacak maddi külfet paylaşımı konusunda da Türkiye'nin pozisyonu açıktır. Biz, hiçbir zaman para pazarlığı yapmadık. Hiçbir şekilde bu meseleyi maddi bir mesele olarak görmedik. Bu mesele insani bir meseledir" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×