Türkiye'de Orfoz avı yasaklandı

Yaşadıktan bir süre sonra cinsiyet değiştiren balık olarak bilinen Orfoz'un avlanması yasaklandı

Türkiye'de Orfoz avı yasaklandı
30 Ağustos 2016 Salı 15:05

Orfoz balığının iç ve dış sular dahil Türkiye’nin bütün sularında avlanması, toplanması, gemilerde bulundurulması, karaya çıkartılması, nakledilmesi ve satılması yasaklandı.

Atlas Dergisi'nde yer alana habere göre Uluslararası Doğa Koruma Birliği’nin Kırmızı Listesi’nde “durumu tehlikede” olarak belirtilen orfoz balığı çift cinsiyetli olma özelliği taşıyor.

Yaşamının ilk 12 yılını dişi olarak geçiren balık ardından erkek oluyor. Bu nedenle üreme yaşına kadar avlanmaması gerekiyor. Daha önce de bir kural getirilerek 45 santimetreden küçük orfozların avlanması yasaklanmıştı fakat kurala uyulmadığı için yeni bir yaptırım getirildi.

Yasak, 1 Eylül 2016’dan 31 Ağustos 2020’ye kadar uygulanacak. Sayıları azalan orfoz stoklarının iyileştirilmesini amaçlayan düzenlemeye uymayanlara 1.113 TL para cezası kesilecek. Kararın çok yerinde olduğunu ve desteklediklerini belirten WWF-Türkiye Doğa Koruma Sorumlusu Yaprak Arda şu açıklamayı yaptı: “Hem Akdeniz hem de yerel ekonomi için çok önemli olan orfozun neslinin devam etmesini istiyorsak bu yasağa harfiyen uymalı ve üremesine izin vermeliyiz. Orfozun neslini sürdürülebilmesi, yaşadığı alanların korunmasına ve kurallara uyulmasına bağlı.”


Etiketler; #Orfoz

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×