Türk adaylar Danimarka'da seçim çalışmalarına başladı

Danimarka'da 21 Kasım'da yapılacak mahalli seçimler için Türk adaylar seçim çalışmalarına başladı

Google Haberlere Abone ol
Türk adaylar Danimarka'da seçim çalışmalarına başladı

Danimarka'da 21 Kasım'da yapılacak yerel seçimlerde, 98 belediyenin 40'ında, 5 bölgenin 4'ünde Türkiye kökenli 96 aday yarışacak.

Ülkede sokaklara afiş asma yasağının kaldırılmasıyla beraber diğer adaylarla birlikte seçim çalışmalarına başlayan Türk adaylardan Roskilde Belediye Meclisi Üyesi Sosyal Demokrat Partili Tuncay Yılmaz ve geçen ay Sosyal Demokrat Parti’den istifa eden Furesö Belediye Meclisi Üyesi Neslihan Diksan, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Roskilde'de 6'ıncı kez belediye seçimlerine aday olan ve daha önce 2 kez seçilen Yılmaz, kendisine daha çok Türklerin oy verdiğini belirterek, "Seçmen kitlem daha çok Roskilde Belediyesi sınırları içinde yaşayan Türkler. Bana oy verenlerin çoğunluğu Türk. Tabii tek tük Danimarkalılardan da oy verenler oluyor." dedi.

Roskilde Belediye Meclisinin 31 üyesinden biri olmak için seçime giren 129 aday arasında yer alan Yılmaz, Türk kökenli seçmenlerin oy kullanma oranının düşük olduğundan yakındı. Yılmaz, "İsterim ki Roskilde'de yaşayan Türkler 21 Kasım’da sandıklara gidip oylarını kullansın. İnşallah bu sefer demokratik haklarını kullanırlar." diye konuştu.

Yılmaz, Danimarka'da yabancılar üzerinden sert siyaset yapıldığını belirterek, bu gidişata ancak göçmen vatandaş ve politikacıların 'dur' diyebileceğini dile getirdi. Yılmaz, bu politikaların yabancıları oy kullanmaktan caydırdığını vurgulayarak, bunların bir kısmının 'Bu ülkede istenmiyoruz, neden oy kullanalım?' diye düşündüğünü ifade etti.

"Bana da pes etmeyip mücadele etmek düşer"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti ile ilgili sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle partisinin baskısına maruz kalan ve geçen ay istifa eden Diksan da 3 dönemdir yürüttüğü Furesö Belediye Meclis Üyeliği için yarışacak.

Furesö Belediye Meclisinin 21 üyesinden biri olmak için 4'üncü defa seçimlere katılacak Diksan, çevresinden aldığı destekle bağımsız aday olmaya karar verdiğini söyledi.

Diksan, "Benimle beraber yanımda mücadele eden çok değerli insanlar var. Bir baktım kampanya grubu oluşturmuşlar, benimle beraber gece gündüz çalışıyorlar. Herkes bu kadar mücadele ederken, bana da pes etmeyip mücadele etmek düşer." diye konuştu.

Diksan, partisinden istifa ettirilmesinin ardından yaşadıklarını anlatırken, "Çok farklı şeyler yaşadım. Türklerden olsun, Danimarkalılardan olsun, pozitif reaksiyonlar aldım. Sözümün arkasında durmam, dik durmam çok ilgilerini çekti. Benim bu duruma düşürülmem insanları rahatsız etti. Bana bu yüzden destek olduklarına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Danimarka'da adayların afişlerini kendilerinin astığını belirten Diksan, "Afiş asmak önemli çünkü gazeteyi herkes okumuyor, okusa da kimler aday bilmiyor, o kadar çok aday var ki sadece bir partiden 19 aday çıkabiliyor." dedi.

"İnandıklarını savunması beni çok etkiledi"

Gönüllü olarak Diksan’a yardım eden Danimarkalı Susan Skindeholm de Türk kökenli politikacı hakkında, "Neslihan'ı çok uzun süredir tanıyorum. Benim en küçük oğlumun öğretmeniydi. O Furesö Belediyesindeki en çalışkan politikacı. Entegrasyon problemlerini çözmekte çok iyi." değerlendirmesinde bulundu.

Hemşire olduğunu belirten Skinderholm, "Sadece bu cumartesi günü değil, gelecek günlerde de Neslihan'a kampanyasında yardımcı olacağım. Bu benim için büyük bir onur. Neslihan'ın yapılanların ardından Sosyal Demokrat Partiden ayrılması ve inandıklarını savunması beni çok etkiledi, çok takdir ettim. O tanıdığım en dürüst insanlardan birisi. Bu nedenle Neslihan’a inanıyorum ve onu destekliyorum." diye konuştu.

40 belediye, 5 bölge idaresi, 96 Türkiye kökenli aday

Danimarka'da 21 Kasım'da yapılacak yerel seçimlerde, Türkiye kökenli 96 aday, 98 belediyenin 40'ında, 5 bölge idaresinin 4'ünde oy pusulalarında yer alacak.

Belediye seçimlerine katılacak 9 bin 556 adaydan 94’ü Türkiye kökenli.

Bölge idaresi seçimlerine katılan bin 379 aday arasında ise 9 Türkiye kökenli aday yer alırken bunlardan 7’si aynı zamanda belediye seçimleri için de yarışıyor.

Yorumlar