Sigara içenlerin Y kromozomları yok oluyor

Sigara içen erkeklerin Y kromozomları yok oluyor.

Google Haberlere Abone ol
Sigara içenlerin Y kromozomları yok oluyor

Sigara içen erkeklerin ‘Y’ kromozomlarının (erkeklik kromozonu) kayboluyor ve kanser riski artıyor.

Sigara içen erkeklerin kansere yakalanma olasılığının kadınlardan daha fazla.  Kan hücrelerinde kromozom Y kaybı (LOY), nonhematolojik tümörler riskinde artışa neden olur. Sigara içimi ile yüksek kanser riski arasındaki ilişki 60 yıldır bilinmektedir. Bununla birlikte, sigara içmenin genetik materyalimize yaptığı şey hala tam olarak anlaşılamamıştır. Yeni çalışmalar, erkeklerin özellikle dikkat etmesi gerektiğini önermektedir. Altı binden fazla erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, sigara içen erkeklerin, kan hücrelerinde Y kromozomunun kaybolduğunu içmeyenlere oranla üç kat fazla muhtemel olduğunu buldular. Sigara alışkanlığı Y kromozomunuza mal olabilir ve kanser riskinizi arttırır.

İsveç'teki Uppsala Üniversitesi'nden Jan Dumanski ve ekibi, kan hücrelerinin beşte birinden veya daha fazlasından Y kromozomu kaybeden erkeklerin belirli kanser türlerini geliştirme riski neredeyse dört kat daha fazla olduğunu buldu . Şimdi ekip, Y kromozomu kayıplarının bir kısmını sigarayla birleştirdi.

6 bin İsveçli erkekte yapılan bir araştırma, sigara içenlerin ortalama Y kromozomlarını kan hücrelerinden bir miktar kaybetme olasılığının sigara içmeyenlerin üç kat fazla olduğunu buldular. Y kromozomu elbette sadece sigara nedeniyle yitirilmiyor, yaşlanma da buna neden oluyor.
 

Yorumlar