Okulların açılmasıyla artan alerjilere dikkat

Okulların açılmasına az kala uzmanlar ebeveynlere virüslerin neden olduğu alerjiye dikkat etmeleri hususunda uyarılarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Okulların açılmasıyla artan alerjilere dikkat
Okulun başlaması ile alerjisi olan çocuklar da yeni virüslerin neden olduğu soğuk algınlıklarıyla karşı karşıya kalıyor.

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, “Alerjik nezle, burun zarında virüs tutucu hücreler barındırdığından üst solunum yolu enfeksiyonu yapan bu virüsler çocuklara daha sık bulaşıyor.” diyor. Alerjik çocuğun burnunda ödem ve buna bağlı burun tıkanıklığı bulunduğunu belirten Tabak, “Burun boşluğuna açılan sinüsler ve orta kulak boşluğu, burundaki ödeme bağlı tıkandığında sinüzit ve orta kulak enfeksiyonları büyük sorun oluşturuyor. Bu da çocuğun okul başarısını düşürebiliyor.” ifadelerini kullanıyor.

Stresin önemine dikkat çeken Tabak, “Stres, mide asit salgısını artıran bir durum yaratır. Alerjik astımı olan çocuklarda yüzde 80 oranında mide reflüsü olduğu bilinmektedir. Reflü eğer strese bağlı artarsa bunun astımı alevlendirmesi söz konusu olacaktır. Astım reflüyü, reflü astımı kötüleştirecek ve bu kısır döngü psikolojik sorun ortadan kaldırılmadan geçmeyecektir.” uyarısında bulunuyor. Tüm bunlara karşı çocukların abur cuburdan uzak tutulmasını öneren Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden Doç. Dr. Hamza Yazgan, özellikle çocuğun alerjik bir yapısı varsa hangi alerjene karşı duyarlıysa o gıdadan uzak durmak gerektiğini söylüyor. Yazgan, “Beslenme çantası hazırlarken çocuğun ihtiyacı olan karbonhidrat, protein ve yağları ihtiva eden bildiğimiz klasik gıdalar yani süt, yumurta, ekmek tercih edilmeli.” diyor. Çikolata gibi abur cuburdan uzak durmayı tavsiye eden Yazgan, içecek olarak da katkı maddeleri bulunan meyve suyu ve asitli içecekleri önermediklerini kaydediyor. Yazgan, “İçecek olarak öncelikle su çok çok önemli. Evde hazırlanan taze meyve suları da hazır içeceklerin yerine tercih edilebilir.” ifadelerini kullanıyor.

Yorumlar