Meteorolojiden kuvvetli fırtına uyarısı

Meteoroloji verilerine göre Türkiye'nin batı kesimlerinde kuvvetli fırtına bekleniyor. Fırtınanın bazı bölgelerde lodos şeklinde esmesi beklenirken Türkiye genelinde uzun zamandır beklenen yağmur bir türlü yağmadı.

Google Haberlere Abone ol
Meteorolojiden kuvvetli fırtına uyarısı

Yağmur var mı, ne zaman yağacak soruları merakla cevap beklerken meteorolojiden fırtına uyarısı geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege (Kütahya ve Afyonkarahisar dışında), Akdeniz, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu( Malatya dışında) ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Çankırı çevrelerinin yağmur ve Sağanak yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yükseklerinin yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir ve İstanbul'un batısı) yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Sıcaklıkların Marmara ile doğu kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların akşam saatlerinden itibaren Marmara'nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir ve İstanbul'un batısı) yer yer kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (yerel su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Marmara, Ege, Batı ve Orta Karadeniz Bölgeleri ile İç Anadolu'nun kuzeyi ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde güney yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa), Marmara ve Kuzey Ege'de zaman zaman kısa süreli fırtına (70-80 km/sa) şeklinde eseceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Meteoroloji beklenen kuvvetli rüzgar ve fırtına nedeniyle 39 kente sarı kodlu uyarıda bulundu.

PROF. DR. ŞEN: LODOS FIRTINA ŞEKLİNDE ESECEK

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof.Dr. Orhan Şen, "Bugün Türkiye'de lodos hakim. Çatı uçması, ağaç devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi tehlikesi var. Marmara ve Ege'de lodos zaman zaman Fırtına şeklinde esecek. Akşam hızını kaybedecek" mesajını paylaştı.

Prof. Dr. Şen, "Bugün ve önümüzdeki 2-3 gün Lodos etkisiyle sıcaklıklar 3-4 C artacak. İstanbul'da bugün 20 derece hafta sonu 23 dereceye çıkar. Bugün akşam yağmur kuvvetlenir. Rüzgar gündüz Fırtına şeklinde. Aracınızı çatı altlarına ağaç diplerine park etmeyin tabii ki sizde buralarda bulunmayın" ifadelerini kullandı.


 

Yorumlar