Güneşten Korunmanın Yolları

Yaz tatilinde güneşlenirken bronzlaşma dışında güneşin zararlı ışınlarını da düşünerek güneşlenmek gerekir. Aksi halde sonucu kötü sonuçlar olabilir.

Google Haberlere Abone ol

Yaz tatilinde güneşlenirken bronzlaşma dışında güneşin zararlı ışınlarını da düşünerek güneşlenmek gerekir. Aksi halde sonucu kötü sonuçlar olabilir.

Güneş ışığının insan sağlığı için faydası çoktur. Özellikle vücudun ihtiyacı olan D vitaminini karşılamak için.  Ancak güneşin tam tepe de olduğu saatlerde uzun süre güneşte kalmak ciddi sağlık sorunlarına sebep olur. Yaz sıcaklıklarının kendini iyice hissettirdiği şu dönemlerde  tatile gidecek olan güneş banyosu yaparken biraz daha dikkatli olmaları  gerekir. Uzmanlar güneşten korunmak için özellikle güneş kremlerinin en az 30 faktörlü olması ve güneşe çıkmadan 30 dakika önce sürülmesi gerektiğini öneriyor.

Güneşten korunmanın yolları

-          Uzun saatlerce güneş ışığında kalmaması gerekir. Uzun süre güneş altında kalacaksınız eğer en az 50 faktör güneş kreminin kullanılması gerekir. Özellikle deniz kenarlarında denize girip çıktıktan sonra etkisini yitireceğinden tekrar sürülmesi gerekmektedir.

-          Güneşin etkisini en iyi hissettirdiği saatler 12.00 – 15.00 arasıdır. Bu saatlerde dışarı çıkmamaya ve denize girmemeye özen gösterilmelidir.

-          Koyu renkli elbiseler güneş ışınlarını üzerine çekecektir. Bu yüzden açık renkli elbiseler giymeyi tercih etmelisiniz.

-          Şapka takmaya özen gösterin.

-          Özellikle çocukların güneş ışınlarına karşı ciltleri daha dayanıksız olduğundan güneş kremi sürmeden güneşe kesinlikle çıkarılmamalıdır.

Yorumlar