2019 Üç Aylar ne zaman başlıyor - 2019 Dini Günler Takvimi

2019 Üç aylar başlangıcının ne zaman başlayacağı Müslümanlar tarafından merak ediliyor. Peki Ramazan ayının müjdeleyicisi üç ayların başlangıcı ne zaman başlıyor? İşte 2019 Dini Günler Takvimi ile ilgili detaylar

2019 Üç Aylar ne zaman başlıyor - 2019 Dini Günler Takvimi
07 Mart 2019 Perşembe 08:00

2019 Üç aylar ne zaman başlıyor, mübarek Ramazan ayının müjdeleyicisi sayılan Recep ayının ilk günü Miladi takvime göre hangi tarihe denk geliyor?

Bilindiği gibi Recep, Şaban ve Ramazan ayları 'mübarek üç aylar' olarak adlandırılır. Peki bu üç ayların başlangıcı ne zaman? İşte 2019 Dini Günler Takvimi ile ilgili detaylar:

2019 Üç aylar Mart ayında başlıyor. Hicri Takvim'e göre 1 Recep, Miladi Takvim'e göre 8 Mart 2019 Cuma gününe denk geliyor.

ÜÇ AYLARDA NE YAPMALI?

Müslümanlar için mübarek sayılan üç aylar içinde bazı ibadetler yapılır. 

Peygamber efendimiz, üç aylar ile ilgili olarak bir Hadis-i Şerifleri'nde, "Ey Allah’ım; Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur" buyurmuştur.

Peygamber Efendimiz yine üç ayların önemine binaen bir başka Hadis-i Şerifi'nde şöyle buyurmuştur: Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazanda ümmetimin ayıdır.

MİRAC KANDİLİ VE KADİR GECESİ ÜÇ AYLAR İÇİNDE YER ALIR

Üç ayların bir başka önemi üç önemli gecenin kandilin bu aylar içinde yer almasıdır. Bunlardan ilki 26. Recep'e denk gelen Mirac Kandili'dir. 

İkincisi ise Şaban ayı içinde yer alan Berat Kandili'dir. Şaban ayının 15. günü Berat Kandilidir.

Üçüncü mübarek gece ise 27 Ramazan'a denk gelen Kadir Gecesi'dir.

Üç aylar içerisinde bulunan bir başka mübarek gece de Mirac gecesidir. Şaban ayının 26. gününe denk gelen Mirac gecesi, Peygamber Efendimizin Mirac'a yükseldiği gecedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×