Ermenistan'dan yeni karar

Dağlık Karabağ'ı işgal altında tutan Ermenistan savaş hali şartlarını daha da sıkılaştırma kararı alırken, güvenlik güçlerine medyaya el koyma yetkisi verdi.

Google Haberlere Abone ol

Ermenistan hükümeti, Dağlık Karabağ'daki çatışmanın tırmanmasıyla 27 Eylül'de ilan ettiği sıkıyönetimi, ek kısıtlamalar getirerek sıkılaştırma kararı aldı.

Hükümeti sorgulayan, savunma kabiliyetlerini eleştiren, alınan tedbirleri değersizleştiren açıklamalar yasaklandı. Öte yandan Ermenistan polisine, televizyonlara, radyolara, gazetelere el koyma yetkisi verildi.

Ermenistan hükümeti, yayınladığı kararda ülkenin ve Dağlık Karabağ'daki Ermeni yönetiminin savunma kabiliyetini sorgulayan programların yayınlanmasına yasak koydu.

Kararda, yetkililerin sıkıyönetim ve güvenlik tedbirlerini eleştiren, çürüten, etkililiğini sorgulayan veya herhangi bir şekilde değersizleştiren açıklamalarda bulunması yasaklanıyor. Kurallara uyulup uyulmadığını ise kolluk güçlerinin izleyeceği belirtiliyor.

Öte yandan Ermenistan polisine, bilgi yayımını durdurma ve baskı ekipmanı, radyo ve ses yayın ekipmanı ve kopyalama makinelerine geçici olarak el koyma yetkisi verildi.

ERMENİ SANATÇI CEPHE HATTINDA ÖLDÜ

Çatışmala devam ederken Ermeni basınında önemli bir haber yayımlandı. 1971 yılında Lübnan'da dünyaya gelen ve 2005 yılında Ermenistan'a dönerek vatandaşlık alan Ermeni asıllı opera sanatçısı Kevork Hadjian, ülkesinin Azerbaycan'a saldırması sonrası cepheye gitmek için kayıt yaptırdı.

Ermenistan'ın faşist partilerinden olan Ermeni Devrimci Federasyonu'nun da üyesi Hadjian'ın, 7 Ekim Çarşamba günü çatışmalarda öldüğü açıklandı.

Öldürülen Ermeni asıllı ismin, ordu için yazdığı ve faşist söylemlerin olduğu birçok eseri bulunuyor.

KAZAKİSTAN'DAN AZERBAYCAN'A DESTEK

Öte yandan Azerbaycan'a bir ülkeden daha destek geldi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, "mevcut çatışmaları değerlendirmek için yaklaşımlar geliştirirken Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu ve BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının rehber alınması gerektiğini" bildirdi.

Tokayev, Almatı'da yapılan barış gücü askerleri tatbikatında yaptığı konuşmada, "dondurulmuş" veya "zaman içinde uzamış" olarak tanımlanan bölgesel çatışmaların, modern uluslararası hukukun kaynağı ve temeli olan BM Tüzüğünün iki ana ilkesi olan devletlerin toprak bütünlüğü ve ulusların kendi geleceğini tayin hakkı arasındaki çelişkiyi ortaya çıkardığını belirtti.

Son ilkenin özellikle devletlerin bağımsızlığını kazandığında ve sömürge bağımlılığından kurtarıldığında etkin olduğunu söyleyen Tokayev, "Bu aşamada dünya halkları artık kendi kaderlerini belirledi. Bu nedenle artık devletlerin toprak bütünlüğü ön plana çıktı ve öncelik kazandı" dedi. 

Ermenistan, Dağlık Karabağ dahil işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi yönündeki birçok BMGK kararını aradan geçen 30 yıla yakın süredir uygulamamakta ısrar ediyor.

 

Yorumlar