Cemal saldırı sonrası ilk kez konuştu

İngiltere'de ırkçı saldırıya uğrayan Suriyeli mülteci Cemal ilk kez konuştu. Cemal artık okula gitmek istemediğini ifade etti

Google Haberlere Abone ol
Cemal saldırı sonrası ilk kez konuştu

İngiltere'de ırkçı saldırıya uğrayan 15 yaşındaki Suriyeli Cemal, olaydan sonra ilk kez konuştu. Cemal, artık kendini güvende hissetmediğini ve okula gitmek istemediğini söyledi. Cemal ve ailesi güvenli bir hayat umuduyla Suriye'deki savaştan kaçıp İngiltere'ye yerleşti. Ancak hiçbir şey hayal ettikleri gibi olmadı. Şiddet, onları Avrupa'da da buldu.

15 yaşındaki Cemal, okuldaki diğer öğrencilerin şiddetine maruz kaldı. Boğazı sıkılarak yere düşürüldü. Üzerine su döküldü. Olayın aylar önce yaşandığı, görüntülerin yeni ortaya çıktığı açıklandı. Polis ve okul yönetimi ise saldırıları görmezden geldi. Aynı günün akşamında ortaya çıkan bir diğer görüntü ise, Cemal'in ablasına aitti. Sosyal medyada tepki çeken görüntülerde, bir grup öğrencinin Suriyeli kıza küfür ederek şiddet uyguladığı görüldü.

İngiltere'de yaşayan 15 yaşındaki Suriyeli Cemal uğradığı saldırının ardından ilk kez ITV'ye konuştu. Cemal, "Artık okula gitmek istemiyorum. Kendimi güvende hissetmiyorum. Bu olaydan dolayı geceleri ağlayarak uyanıyorum. Okulda hiçbir şey yapmadım çünkü okulun kurallarına saygı duyuyorum" dedi.

ITV'ye verdiği röportajda Cemal'in yüzü gösterilmedi, sesi değiştirildi.

İngiltere'de son yıllarda İslamofobi kaynaklı saldırılarda dikkate değer bir artış var. Ülkede nefret suçlarını takip eden Tell Mama adlı kuruluşun verilerine göre, 2017'de bin 200'den fazla saldırı düzenlendi.

Yorumlar

hakan gelsin tayyibistana rahat eder