İsrail'e dokunan "anti-semitik" ilan edilip linç ediliyor

New York Times, İsrail Başbakanı Netanyahu ve ABD Başkanı Trump'ın konu alındığı karikatürleri çizen iki ismi kovdu.

İsrail'e dokunan "anti-semitik" ilan edilip linç ediliyor
12 Haziran 2019 Çarşamba 14:01

New York Times (NYT), iki ay önce uluslararası baskısında yayımlanan ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'yu ABD Başkanı Donald Trump'ı peşinden sürükleyen "rehber köpek" gibi resmeden karikatürü çizen iki ismi kovduğunu açıkladı. 

Gazete ayrıca aldığı yeni bir kararla, gazetenin uluslararası edisyonunda siyasi içerikli karikatürler yayınlamayacak.

NYT sayfa editörü James Bennet, Patrick Chappatte ve Heng Kim Song isimli karikatüristlere bugüne kadar yaptıkları çalışmalar için "minnettar olduklarını ve (çalışmalarıyla) gurur duyduklarını" belirterek, bir yılı aşkın süredir, günlük siyasi karikatürlere son vererek gazetenin yerel yayını ile uluslararası baskısını aynı çizgiye getirmeyi düşündüklerini ve 1 Temmuz itibariyle siyasi içerikli karikatürlerin uluslararası baskıda yer almayacağını ifade etti.

Görevine son verilen Chappatte, internet sayfasından yaptığı açıklamada, "kendisinin çizmediği bir karikatürün ardından yıllardır verdiği emeğin yok sayıldığını, bu tarz bir olayın dünyanın en iyi gazetesinde olmaması gerektiğini" kaydetti.

Amerikan NYT gazetesinin nisan ayındaki bir baskısında yayımlanan bir karikatürde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'ı peşinden sürükleyen bir "rehber köpek" olarak tasvir edilmişti.

Karikatürden sonra Yahudi lobisi baskı yapmış, gazete de karikatürün yanlış olduğunu savundu.


Etiketler; #New York Times

İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×