UNESCO Mescid-i Aksa için tarihi karar

UNESCO, Mescid-i Aksa’nın Musevilikle bağının olmadığını kararlaştırdı

UNESCO Mescid-i Aksa için tarihi karar
13 Ekim 2016 Perşembe 22:50

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Mescid-i Aksa’nın Musevilikle bir bağı olmadığı yönünde karar aldı.

Kararda İsrail’in, Kudüs’teki dini ve kutsal yerleri idare etme biçimi eleştirilirken, Kudüs’ün Müslümanlar, Hristiyanlar ve Museviler için kutsal bir kent olduğu ifade edildi. Mescid-i Aksa’nın Müslümanlıkla bağlantısına özellikle dikkat çekilen kararda, İsrail'in bu bölgenin Musevilikle bir bağı olduğu iddiasına ise yer verilmedi.

UNESCO Dışişleri Komisyonuna sunulan karar tasarısı, 6'ya karşılık 24 ‘’evet’’ oyu ile kabul edildi. 26 üye çekimser kalırken, iki üye oylamaya katılmadı. İsrail’in tepki ile karşıladığı karar için Fransa çekimser oy kullanırken, ABD, Almanya ve İngiltere ‘’hayır’’ oyu kullanan ülkeler arasında yer aldı.

UNESCO’nun 58 üyeli yönetim kurulu pazartesi günü kabul edilen tasarıyı bir kez daha oylayacak.
Yine aynı yönetim kurulu, nisan ayında aldığı bir kararda, Mescid-i Aksa’nın Müslümanlarla bağlantısına dikkati çekmişti.
 


Etiketler; #israil #unesco

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Kadriye Uzlu - 1 yıl önce
Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa bir bütündür. Ayrılmaz.
Müslüman ismini Hz İbrahim vermiştir. Musa'nin da Atasıdır. Dolayısı ile Museviler ve iseviler ile her iki Mabet'in bağlantısı vardır. Ziyaretleri ve İbadetleri engellenemez. Tüm yönler Allah'a aittir.
Delil Kur'an