BM: Esad'ın hastanelere saldırısı kasıtlı

Suriye'de rejim güçlerinin okullara ve sağlık merkezlerine yönelik saldırılarının "kasıtlı" yapıldığı BM raporuyla belgelendi

BM: Esad'ın hastanelere saldırısı kasıtlı
22 Şubat 2016 Pazartesi 23:50

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu'nun yeni yayımlanan raporunda Suriye rejim güçlerinin, muhaliflerin olduğu bölgeye gıda yardımının gitmesini engellediği ve bu bölgelerdeki sağlık merkezlerini "kasıtılı" bombaladığı kaydedildi.

Rusya ve ABD'nin Suriye'deki kısmi ateşkesle ilgili açıklamalarının ardından, BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, yayımladığı yeni raporunu BM Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısıyla açıkladı.

Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Sérgio Pinheiro ve Komisyon üyesi Vitit Muntarbhorn'un katıldığı basın toplantısında açıklanan raporda, Suriye rejimi ile terör örgütü DAEŞ'in insanlık ve savaş suçu işlediğine vurgu yapıldı.

"Suriye'deki çatışmanın gittikçe daha karmaşık hale geldiği" ifadesine yer verilen raporda, yıkım ve ölümlerin devam ettiği ve hiçbir tarafın zaferini ilan etmek için yeterli kapasiteye sahip görünmediği kaydedildi.

Rejim güçlerinin muhaliflerin olduğu hiçbir bölgeye gıda yardımının gitmemesinden emin olmak için her türlü çabayı gösterdiği belirtilen raporda, bu bölgelerdeki sağlık merkezlerinin aynı güçler tarafından "kasıtlı olarak" bombalandığı belirtilirken, gıda satılan yerlerin de rejim güçlerinin belirgin bir şekilde hedefinde yer aldığı vurgulandı.

Raporda ayrıca rejim güçleri dışında muhalifler ve teröristlerin de yerleşim yerlerini kuşatma altında tutarak askeri avantajlar elde etme girişiminde bulunmalarının, halkı açlıkla yüz yüze bıraktığı kaydedildi.

BMGK kararların uygulanmadığı, DAEŞ ile Suriye rejim güçlerinin insan hakları ile uluslararası hukuku çiğnemeye devam edip, savaş suçu işledikleri kaydedilen raporda, "insanlığa karşı suç" işlendiği vurgulandı.

BMGK'ya yapılan çağrıda Suriye’de savaş ve insanlık suçu işleyenlerin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) yargılanmasının sağlanması istenirken, Konsey üyelerinden Rusya ve Çin bu konudaki girişimlere engel olmuştu.

Raporda ayrıca "sivillere yönelik gelişigüzel orantısız" saldırılarına derhal son verilmesi istenen rejimin çöküşün eşiğine geldiği kaydedildi.

Basın toplantısında konuşan Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Pinheiro, Suriye'ye sokulmadıklarını ve rejimin kendileriyle işbirliği yapmadığını ifade ederken, raporla ilgili kötü yorumlarda bulunduklarını belirtti.

Pinheiro, "Bu savaşta angajman kuralları için her şeyi kapsayan bir saygısızlık var" açıklamasında bulundu.

ASKERİ DURUM TIRMANDIRILDI

Rusya'nın savaş suçu işlediği konusundaki soruların arttığı bir dönemde yayımlanan raporda ayrıca, "Paradoksal olarak; bölgesel ve uluslararası ortakların görünüşte savaşa barışçıl bir çözüm için bastırdığı belirtilirken, bölgedeki askeri durumu tırmandırdığı" vurgulandı.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×