Dağcılık Federasyonundan mihmandarlık hassasiyeti

- Federasyon Başkanı Alaattin Karaca: - "Dağ tırmanışı ve doğa yürüyüşlerine merakı olan herkes küçük gruplar halinde organizasyonlar düzenliyor. Talepler doğrultusunda onlara eşlik edecek yürüyüş liderleri ve mihmandarlar yetiştiriyoruz” - "Tırmanış duvarları dağcılığı sevdiriyor"

Dağcılık Federasyonundan mihmandarlık hassasiyeti
06 Temmuz 2016 Çarşamba 12:06


ANKARA (AA) - GÖZDE ŞAHİN - Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) Başkanı Alaattin Karaca, gelen talepler üzerine doğa yürüyüşleri ve dağ tırmanışları yapan gruplara eşlik edecek kişiler yetiştirdiklerini söyledi.

Alaattin Karaca, yürüyüş liderliği eğitimine ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, doğa koşullarında olası bir olumsuzlukla karşılaşıldığında durumun iyi yönetilmesinin çoğu zaman hayat kurtaracağını ifade ederek, "Dağ tırmanışına, doğa yürüyüşlerine merakı olan herkes, küçük gruplar halinde organizasyonlar yapabiliyor. Talepler doğrultusunda onlara eşlik edecek yürüyüş liderleri ve mihmandarlar yetiştiriyoruz." dedi.

Tecrübeli, yürüyüş alanını bilen kişiler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Karaca, şöyle konuştu:

“Doğa yürüyüşleri için bir araya gelen gruplar zorlu doğa şartlarıyla karşılaştıklarında nasıl mücadele edeceklerine dair bilgi sahibi olmayabiliyorlar. Yürüyüş gruplarının talebi üzerine onlara eşlik edecek, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılırsa müdahale edecek bilgiye sahip, sorumluluk üstlenerek grubun güvenliğini sağlayacak kişiler yetiştiriyoruz. Katılımcıların bilgili ve tecrübeli liderler öncülüğünde sorunsuz organizasyonlar gerçekleştirmeleri için ilgili olabilecek her konuyu eğitim içeriğimize dahil ettik."

- "Tırmanış duvarları dağcılığı sevdiriyor"


Dağcılık Federasyonu Başkanı Karaca, tırmanış duvarlarının dağcılık sporunu sevdirdiğini belirtti.

Dağcılığın bir branşı olan spor tırmanışının yapıldığı yapay duvarların alışveriş merkezlerinde ve bazı etkinlik alanlarında kurulmasının dağcılığı sevdirmede önemli etkisi olduğunu aktaran Karaca, "Tırmanışa dikkati çekmek hususunda yapay tırmanış duvarlarının olumlu etkisi olduğunu düşünüyorum. Aileler çocuklarına rahatlıkla tırmanış deneyimi yaşatıyorlar. Güvenli bir sahada, kendi denetimlerinde çocukları bu deneyimi yaşıyor. Dağcılıkta doğa şartlarında karşılaşılması muhtemel riskler yok. Basamaktan tutamazsanız düşersiniz o zaman da yukarıya takılı olduğunuz ip sizi tutar." diyerek sözlerini tamamladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×