Yemen'de Dali Valisi'nden hükümete suçlama

- Dali Valisi Ca'di: -" Hükümet, Dali'de halkın karşı karşıya kaldığı sorunlara çözüm bulma konusunda yetersiz kalıyor" - "Aden'de perşembe ve cuma günleri dışında gat bitkisinin satışının yasaklanması düşünülmeden alınan bir karardır"

Yemen'de Dali Valisi'nden hükümete suçlama
30 Mayıs 2016 Pazartesi 10:34

Yemen'in güneyinde yer alan Dali Valisi Fadl el-Ca'di, hükümeti, halkın karşı karşıya kaldığı sorunlara çözüm bulma konusunda yetersiz olmakla suçladı.

Ca'di, hükümetin yetersizliğinin, Dali'deki Halk Direniş Güçleri (HDG), ordu birlikleri ve Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlılarına gıda desteği sağlayamaz bir aşamaya ulaştığını ifade ederek, "Hükümet, Dali'de temel ihtiyaçların tedarik edilmesi başta olmak üzere halkın karşılaştığı sorunlara çözüm bulma konusunda yetersiz kalıyor." dedi.

Maruz kaldıkları zorlu hayat şartları nedeniyle kentin Husiler'den kurtuluşunun yıldönümünü kutlayamadıklarına dikkati çeken Ca'di, "Dali'ye şu ana kadar herhangi bir yardım gelmedi. Milislerin bölgeden temizlenmesinin üzerinden bir sene geçmesine rağmen elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlar asgari seviyede dahi karşılanmıyor." diye konuştu.

Ca'di, merkezi hükümetin vaatlerinde ihmalkar davranması nedeniyle şehit yakınları ve yaralılara sunulması gereken yardımların, gerçekleştirilemediğini ifade ederek, hükümetteki "akiller" ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinden, durumun vahametini idrak etmelerini, yapabildikleri ölçüde kendilerini bu durumdan kurtarmalarını istedi.

İki ay Husilerin denetimi altında kalan Dali, yaklaşık bir sene önce Cumhurbaşkanı Hadi yanlısı birlikler tarafından kurtarılmıştı.

"Gat" bitkisinin satışına yönelik kısmi yasaklama

Hükümetin, Aden'de perşembe ve cuma günleri dışında gat bitkisinin satışını yasaklanmasına ilişkin Ca'di, söz konusu kararın düşünülmeden alındığı ve özellikle gat bitkisi üretimi yapılan bölge sakinlerini hedef almak için bir bahane olduğunu dile getirdi.

Aden'in güvenliğinden sorumlu hükümete bağlı "El-Hızam el-Emniyye" birlikleri mayıs ayının ortalarında, "toplum üzerinde zararlı etkileri" olduğu gerekçesiyle perşembe ve cuma günleri dışında Aden pazarına gat bitkisinin girişi ve satışının yasaklandığını açıklamıştı. Söz konusu karar, gat bitkisinin Aden'deki satışından istifade eden önde gelen bölgeler arasında yer alan Dali'de tepkiyle karşılanmış, il sakinleri gösteriler düzenlemişti.

Yemen halkı arasında yoğun şekilde kullanılan ve ülkenin sosyal sorunlarından biri olarak addedilen gat bitkisi, ağızda saatlerce bekletilen ve çiğnenen uyarıcı etkiye sahip bir bitki olarak biliniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×