Venezuela ateşe sürükleniyor, ölü sayısı artıyor

ABD destekli muhaliflerin Venezuela'da başlattığı olaylar giderek büyüyor. Chavez döneminde başlayan ve hala devam eden muhalif hareketler giderek şiddet olaylarına dönüşüyor. Son 24 saat içinde 12 kişi hayatını kaybetti. Ülke yavaş yavaş iç çatışmaya doğru gidiyor

Venezuela ateşe sürükleniyor, ölü sayısı artıyor
21 Nisan 2017 Cuma 21:54

Sonhaberler | Haber Merkezi

ABD ve batılı bazı ülkelerin Hugo Chavez döneminde Venezuela'da başlattığı muhalif hareketler ülkeyi iç savaşa doğru sürüklemek üzere. Son zamanlarda hükümet karşıtı gösterilere sahne olan Venezuela'da son 24 saatte 12 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Yetkililer, ülkede son 24 saat içerisindeki yağmalama ve şiddet olaylarında 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 6 kişinin de yaralandığını belirtti.

Muhalefet liderleri, en çok ölüm vakasının yaşandığı El Valle bölgesinde gece saatlerde bir fırını yağmalamak isteyen 13 kişinin çitlerdeki elektrik akımına kapıldığını aktardı.

Başkent Caracas'taki ana askeri üs yakınlarında çıkan bir karmaşada en az 5 kişi yaralanırken, olay yeri yakınlarında biber gazından etkilenen kadın doğum hastanesindeki anne ve yenidoğanların tahliye edildiği ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez, karmaşaya Devlet Başkanı Nicolas Maduro karşıtı silahlı grupların yol açtığını dile getirken muhalefet, saldırının arkasında polisin olduğunu ileri sürdü.

Venezuela Yüksek Mahkemesi, 31 Mart'ta aldığı kararla mahkemenin önceki kararlarına riayet etmediği gerekçesiyle Kongrenin yetkilerini üzerine almıştı, ülkedeki tepkiler üzerine kararını 1 Nisan'da iptal etmişti. Mahkeme 7 Nisan'da da muhalefet lideri Henrique Capriles'in 15 yıl boyunca devlet başkanlığı seçimlerine katılmaması kararı almıştı.

Muhalefet, Yüksek Mahkeme'nin Kongre ve Capriles ile ilgili kararlarının ülkeyi diktatörlüğe giden ve dönüşü olmayan yola soktuğunu savunmuş, başkent Caracas'ta halk sokaklara dökülmüştü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ferit - 1 yıl önce
bu anarşiyi yaptıran abd ambargo koyan o orayı sömürende o vijdansız kalleş eşkıya abd