Roman Buluşması'na katılan Kocaoğlu: Hiçbir insan ayrımı yapmadım

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Aziz Kocaoğlu, İzmir Roman Buluşması’na katıldı.

Roman Buluşması'na katılan Kocaoğlu: Hiçbir insan ayrımı yapmadım
19 Mart 2014 Çarşamba 18:08

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Aziz Kocaoğlu, İzmir Roman Buluşması’na katıldı. Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda, Konak Belediye başkan adayı Sema Pekdaş'ın da katıldığı etkinlikte konuşan Kocaoğlu, “10 yıldır belediye başkanınızım, hiçbir insan ayrımı yapmadım. Bunca zaman hiç dargınlık yaşamadık, birbirimizi hor görmedik, kötü söz söylemedik.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak başta Ege Mahallesi olarak birçok alanda şehir dönüşümü için çalıştıklarını belirten Kocaoğlu, “Kentsel dönüşüm, 'yık binayı, yap binayı' demek değildir. Biz Ege Mahallesi’nde kentsel dönüşüm yaparken sadece mal sahiplerini değil, yasanın uygun gördüğü şekilde kiracıları da barındırmak şartıyla dönüşüm yapacağız. Biz kentsel dönüşümü mahalleliyle birlikte planladık, projemizi de ona göre yaptık. Şu anda mühendislik projeleri çiziliyor, en kısa zamanda ihaleye çıkacağız.” şeklinde konuştu. Dönüşümü yapılırken kimsenin mağdur edilmeyeceğini söyleyerek, “Kimsenin evsiz kalmayacağı bir kentsel dönüşüm yapacağız. 2011 seçimlerinden önce hükümet Roman açılımı başlattı. Sizleri çağırarak, 'Kentsel dönüşüm yapacağız.' diye vaatte bulundu. İzmir’de bu konuyla ilgili bir şey yapılmadı. Bunların kentsel dönüşüm yapmaya niyetleri pek yok. Biz önce Ege Mahallesi’nde, sonra Bayındır, Torbalı ve Menemen’de planladığımız bölgelerde dönüşüm yapmaya hazırız.” dedi. Hükümetin durumunun 17 Aralık’tan itibaren iyice ortaya çıktığını öne süren CHP adayı Başkan Kocaoğlu, “Sulukule’de yaşayan Roman vatandaşlarımızı, kentin 45-50 kilometre dışına çıkardılar. Size de böyle projelerle geldiler, çünkü yaşadığınız yerin rantı yüksek. Siz Alsancak’tan ayrılırsanız, çiçek satmaz, ev işine gitmez, araba yıkamaz, fayton kullanmazsanız zaten karnınızı doyuramazsınız. Biz sizlerle beraber burayı kalkındırarak lokmanızı büyütmek istiyoruz. Önce Ege Mahallesi’ndeki dönüşümü bitirelim, insanlar yaptığımızı bir görsün, sonra gerisi çorap söküğü gibi kolay gelir. Bizim milletimiz konuşulana değil, gözüyle gördüğüne, eliyle tuttuğuna inanır.” diye konuştu.

Yerel seçimlere de değinen Kocaoğlu, “Kuru lafa inanıp da bizim için değil, kendiniz için yanlış yerlere oy vermeyin, verdirmeyin. Namuslu insanlardan belki geçici olarak para kazanamazsınız, kâr edemezsiniz ama onlardan size zarar da gelmez. İleride de yapacaklarımızla işinizi, aşınızı yükselteceğiz. Roman vatandaşların oyu değişken diye gelip gidiyorlar. Bugüne kadar Roman vatandaşlar için ne yaptınız? 11 gün içinde İzmir ters dönmezse Sema Hanım Konak’ta belediye başkanı, Aziz de İzmir Büyükşehir’de başkan olacak. Ege Mahallesi’nde bir tek oy çıkmazsa bile ben o projeyi yine de yapacağım.” dedi.

İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır ise Büyükşehir Belediyesi’nin Ege Mahallesi’nde yapacağı şehir dönüşümünün Sulukule’deki olmayacağını, yerinde dönüşüm yapılacağını söyledi. CİHAN

Roman Buluşması'na katılan Kocaoğlu: Hiçbir insan ayrımı yapmadım


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×