Mevlana Üniversitesi'nden yabancı öğrencilerine Konya pilavı ikramı

Mevlana Üniversitesi (MÜ), yabancı uyruklu öğrencilerine Konya'nın ünlü düğün yemeği 'düğün pilavı' ikram etti.

Mevlana Üniversitesi'nden yabancı öğrencilerine Konya pilavı ikramı
15 Aralık 2013 Pazar 11:08

Mevlana Üniversitesi (MÜ), yabancı uyruklu öğrencilerine Konya'nın ünlü düğün yemeği 'düğün pilavı' ikram etti. Üniversitede okuyan yabancı uyruklu öğrencilerin tanışması ve kaynaşması amacıyla düzenlenen ve Konya'nın ünlü düğün pilavının ikram edildiği yemeğe 250'ye yakın öğrenci katıldı.

MÜ Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam'ın ev sahipliği yaptığı 'tanışma-kaynaşma yemeği' üniversitenin Rixos Kampüsü'ndeki kafeteryada düzenlendi. Üniversitede okuyan Asya, Afrika, Orta Doğu, Amerika ve Avrupa kıtasından 50 ülke vatandaşı 250 öğrencinin katıldığı yemekli toplantıda öğrencilere, Konya'nın geleneksel düğün yemeği olarak kabul edilen 'düğün pilavı' ikram edildi. Yemek öncesinde öğrencilere İngilizce ve Türkçe hitap eden Rektör Prof. Dr. Bahattin Adam, Mevlana Üniversitesi'nin dini, dili, rengi ne olursa olsun her öğrencisine, insan olması dolayısıyla büyük değer verdiğini kaydetti.

Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından yüksek eğitim almak için Konya'ya Mevlana Üniversitesi'ne gelen öğrencileriyle gönül bağları kurmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Bahattin Adam, "Barış, dostluk, kardeşlik, insan sevgisi ve hoşgörü diyarı Konya'nın ilk özel üniversitesi olarak eğitim öğretim veren Mevlana Üniversitesi, ait olduğu şehrin bu özelliklerini içinde barındıran 'gönülden eğitim' idealiyle sizlere hizmet ediyor. Mevlana Üniversitesi'ni kuran mütevelli heyet üyeleri, rektörlük, akademik ve idari kadro sizlerin burada geçireceğiniz eğitim hayatınız boyunca duyabileceğiniz her ihtiyacı karşılamak için var güçleriyle çalışıyor. Mevlana Üniversitesi öğrencilerini, eğitim gördükleri alanda dünya standartlarının üzerinde bilgiye sahip vasıflı insanlar olarak yetiştirmeye ve bu uğurda her türlü yatırımı yapmaya çalışıyor. Özellikle yabancı uyruklu öğrencilerimizin kendilerini ülkelerinde, memleketlerinde, yuvalarındaymış gibi hissetmeleri için gayret gösteriyor." dedi.

Konuşmasında, Mevlana Üniversitesi'nin eğitimde 4. yılını idrak ettiğini hatırlatan Rektör Bahattin Adam, "Dört yılda bir sürü gelişme oldu. Her yıl yeni fakülteler açıldı, yeni öğrenciler eğitim zincirine dahil oldu. Akademisyen kadrosu, sayı ve kalite bakımından katlanarak büyüdü. tıp fakültesi hastanesi olarak yapımına başladığımız binada sona gelindi. Orta Anadolu'nun en yeni ve en kaliteli tıp fakültesi hastanesini inşa ediyoruz. Dört yılda 10 kat büyüyen Mevlana Üniversitesi ilk öğrencilerini bu sene mezun edecek. Bu açıdan bu sene üniversitede bambaşka bir heyecan yaşanıyor. İlk öğrencilerimizi mezun edecek olmanın sevinci, ilk öğrencilerimizden ayrılacak olmanın hüznüyle karışıyor." diye konuştu.

Yüksek öğretimde yaşanan en büyük sorunlardan birinin barınma sorunu olduğunu hatırlatan Prof. Adam, Mevlana Üniversitesi öğrencilerinin bu konuda diğer üniversite öğrencilerinden şanslı olduğunu vurguladı. Mevlana Üniversitesi mütevelli heyeti ile rektörlüğün, üniversiteye alınacak her bir öğrencinin barınma sorununu da düşündüğünü anlatan Prof. Dr. Adam, bu amaçla yeni yurt yatırımları gerçekleştirdiklerini söyledi. Prof. Dr. Bahattin Adam, Konya'nın merkez Selçuklu ilçesinde üniversite kampüsüne yürüme mesafesinde kız ve erkek öğrenci yurtları inşa ettiklerini, yurt için bina kiraladıklarını belirtti. Prof. Bahattin Adam şöyle dedi: "Halen Mevlana Üniversitesi geçici kampüsü olarak kullanılan Konya Rixos Otel müştemilatının yakınında yine Rixos Otel'in yap işlet devret modeliyle 49 yıllığına sahip olduğu ve Mevlana Üniversitesi'ne kiraladığı arazi üzerinde yurt yaptırıyoruz. Öğrencilerimizin barınma konusunda hiçbir sorun yaşamaması için her türlü yatırımı yaptık ve yapmaya devam ediyoruz."

Prof. Dr. Bahattin Adam'ın konuşmasının ardından, Konya'nın ünlü düğün pilavı ikramına geçildi. Mevlana Üniversitesi'nin, yabancı uyruklu öğrencilerinin tanışması ve kaynaşması için düzenlediği yemekli toplantı, toplu resim çekilmesiyle tamamlandı.


CİHAN

Mevlana Üniversitesi'nden yabancı öğrencilerine Konya pilavı ikramı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×