Gezici'nin Anketinde AK Parti Tek Başına İktidar Olamıyor

Gezici'nin anket sonuçlarına göre; bugün seçim olsa AK Parti'nin oy oranı yüzde 39.3. CHP yüzde 29.6, MHP yüzde 17.7. HDP ise yüzde 11.4 ile barajı aşıyor.

Gezici'nin Anketinde AK Parti Tek Başına İktidar Olamıyor
19 Mart 2015 Perşembe 09:19

Gezici Şirketi'nin mart başında yaptığı ankete göre oy oranı yüzde 40'ın altına azalan AK Parti tek başına iktidar olamıyor. Barajı geçen HDP'ye gelen oyların yüzde 82-84'ünü AK Parti seçmeni oluşturuyor. Ankete göre halkın yüzde 77.1'i başkanlık sistemine karşı.

KARARSIZ SEÇMEN MHP'YE KAYIYOR

Gezici Araştırma'nın Mart 2015 anket sonuçlarına göre, bugün seçim yapılsa, AK Parti'nin oy oranı yüzde 39.3. CHP yüzde 29.6, MHP yüzde 17.7. HDP ise yüzde 11.4 ile barajı aşıyor. Kararsız seçmen, yüzde 45-50 benzeri bir kıyasla MHP'ye oy vereceğini söyledi.

AK PARTİ'YE OY VEREN YÜZDE 64'Ü BAŞKANLIĞA DA KARŞI

Halkın yüzde 71.17i başkanlık sistemini desteklemiyor. AK Parti'ye oy verenlerin yüzde 64'ü de başkanlık sistemine karşı.

'MHP OY PATLAMASI YAŞAYABİLİR'

Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici, 'MHP'nin ulaşabileceği oy potansiyeli yüzde 20 - 23 olabilir. AK Parti'den kopan seçmenin yüzde 50-55'i MHP'ye oy vereceğini söylüyor. MHP oy patlaması yaşayabilir' dedi.

AK PARTİ'DEN HDP'YE GEÇİŞ VAR

AK Parti'nin oylarının düştüğünü söyleyince, Şubat ayında Maliye operasyonu düzenlenen şirketin, baskından sonraki ilk anketi dün açıklandı. 36 ilde, yekün 4.860 katılımcıyla görüşülerek hazırlanmakta olan araştırmaya göre, HDP'ye gelen oyların yüzde 82 - 84'ünü AK Parti seçmeni oluşturdu. Kürtlerin yüzde 36'sı AK Parti'ye, yüzde 50'si HDP'ye, yüzde 14'ü ise başka partilere oy vereceğini söyledi. HDP'nin oy oranındaki yükselişta, Dengir Mir Mehmet Fırat'ın etkisi saptandı.

İKTİDARIN HATALARI

'AK Parti'nin kusur yapıp yapmadığı' yönündeki bir soruya, katılımcıların yüzde 71.8'i, AK Parti'lilerin de yüzde 68.7'si 'evet' yanıtını verdi. AK Parti'nin geçim derdi yarattığını düşünenlerin oranı yüzde 59.3, işsizliği çözemediğini söyleyenlerin oranı yüzde 48.6. Yüzde 40.5'lik bir nispet çözüm sürecini yönetemediğini anlatım ederken, yüzde 34.4 ise Ak Saray'ı kusur şekilde gördü. AK Parti'nin yolsuzluk yaptığını söyleyenler, yüzde 28.7. AKP'nin başka hataları şöyle sıralandı: 'Başkanlık sistemi isteği, eğitim sistemi, medyaya baskı, yargıya müdahale, Türkiye'yi kutuplaştırması ve AB ilişkileri.' Halkın, yüzde 71.8'i, hükümetin ülkeyi yönetmekte muvaffakiyetsiz olduğunu söyledi.

Halkın yüzde 66,8'i geçim derdi yaşarken, yüzde 48.6'sı geçinemediğini söyledi. İşsizlik oranı ise yüzde 21.2. Resmi rakamlar işsizlik oranını yüzde 10'un altında gösteriyor. Ülke gidişatının kusur yöne doğru olduğunu söyleyenler ise yüzde 67.1. PKK'nin silah bırakacağına inanmadığını söyleyenler yüzde 85.4.

ERDOĞAN TARAFLI

Katılımcıların çoğu yani yüzde 65.8, C. Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın vazife süresince tarafsız olamayacağını söyledi. Son üç ayda, AK Parti seçmeni de yüzde 38.7'lik bir oranla, Erdoğan'ın hükümetin çalışmalarına müdahalesinden huzursuz olduğunu anlatım etti. Halkın yüzde 67.2'si Türkiye'de hükümet ve ya Cumhurbaşkanı sebebi ile medyaya planlı bir baskı uygulandığını söyledi.

HDP'YE ÖNERİ

Murat Gezici, HDP'nin barajı geçip geçmeyeceğinin kendi elinde olduğunu anlatım ederek, 'Seçmene ulaşırken kullandığı kampanya, öykü ve söylemler sol, aykırı ve entelektüe propaganda olmamalı. Muhafazakar ve dindar oyları kaçırabilir. Doğru adları doğru yerlerden namzet göstermeli. Dengir Fırat İstanbul'dan namzet olmalı. Kervanı yolda düzmemeli' dedi.

BASKINA UĞRAMIŞTI

Gezici Araştırma'nın Zincirlikuyu'daki merkezine, AK Parti'nin oylarını düştüğünü açıkladıktan iki gün sonra, 25 Şubat'ta baskın düzenlenmişti. Son seçimlerle ilgili neticeleri en yakın bilen Gezici'de Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan gelen ki müfettiş, iki saat boyunca 4 sene evvela kurulan şirketin mevcut olup olmadığını, kira sözleşmesini, faturalarını inceledi. Müfettişler çalışanların SGK'lerine, vergi borçlarına da baktılar. Şirket, denetimden 'temiz' çıktı.

'TÜRKİYE'NİN SİYASETİ DEĞİŞİR'

Anket sonuçlarını değerlendiren Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü, Yazar Prof. Dr. Seyfettin Gürsel 'Eğer bu hesap doğrulanırsa, AKP'nin oyu yüzde 40 olursa da doğrulanmış olur. Büyük süpriz anlamına geliyor bu. Türkiye'de politika tabanını değiştirir. Çünkü HDP'nin de barajı geçtiğini öngörüyor. HDP barajı geçecek hem de AKP yüzde 39-40 olacak. Bu AKP'nin Meclis'teki çoğunluğu kaybetmesi demek. Mecburen bir koalisyon yapacak, yapamazsa da mecburen başka bir koalisyon olacak. Dolayısıyla fazla fazla iri bir iddia bu. Ben şahsen bu kadar AKP'nin oy oranı düşer mi emin değilim. Benim kişisel beklentim yüzde 42, 43. Anket yaptığım için değil, başka analizlerle vardığım netice bu' dedi. AKP'nin oyunun yüzde 50 gösterildiği anketlerin de olduğunu belirten Gürsel, 'Kim haklı çıkacak bilmiyorum. Bu fazla fazla önemli, tüm Türkiye'nin siyaseti değişir' ifadesini kullandı. Ankette yer saha oy geçişini de değerlendiren Gürsel 'AKP'nin oyları Şayet gerçekten düşmüşse ankette oyların bir bölümü HDP'ye gidiyor lakin çoğu MHP'ye gidiyor. MHP'ye gitme meselesi doğru sebebi ise AKP'nin oyu düştüğü süre fazla fazla iri ölçüde MHP'ye kayıyor. 2009 mahalli seçimlerinde de net böyleydi. Ona katılıyorum. HDP'ye gitmesi de bana mantıklı geliyor. AKP'nin Kürt seçmeni son gelişmelerle HDP'ye yönelebilir. HDP'nin barajı geçmesi ve Meclis'te temsil edilmesi fazla fazla önemli. Hatta CHP tabanından dahi 'barajı geçsin diye oy vereceğim' diyen var' diye konuştu. (Kaynak: Cumhuriyet)Kaynak: HABERLER.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×