"İyilik gemisi"yle gelen malzemeler Gazze yolunda

- İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Rozenblat: - "Bu malların büyük bir kısmı hemen yarın, bayramdan önce Gazze'ye ulaşacak. Her gün yaklaşık 850 kamyonluk malzeme İsrail tarafından Gazze'ye ulaştırılıyor. Aynı şekilde Türkiye'den gelen malzemeler de bunlara katılarak, Gazze'ye ulaşacak."

03 Temmuz 2016 Pazar 17:18

AŞDOD (AA) - İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Oren Rozenblat, Lady Leyla gemisiyle İsrail'e gelen insani yardım malzemelerinin bir kısmının, bayramdan önce Gazze'ye ulaşacağını belirterek, "Her gün yaklaşık 850 kamyonluk malzeme İsrail tarafından Gazze'ye ulaştırılıyor. Aynı şekilde Türkiye'den gelen malzemeler de bunlara katılarak, Gazze'ye ulaşacak." dedi.

Gazze'ye yardım ulaştırılması amacıyla Aşdod Limanı'na gelen "Lady Leyla" isimli gemiyi karşılayan Rozenblat, AA muhabirine yaptığı açıklamada bulundu.

Türkiye tarafından gönderilen geminin İsrail'e ulaştığını dile getiren Rozenblat, şunları kaydetti:

"Gemide her türlü yardım malzemesi bulunuyor. İsrail hükümeti tarafından ortaya konan bir çaba ile bu malların büyük bir kısmı hemen yarın, bayramdan önce Gazze'ye ulaşacak. Her gün yaklaşık 850 kamyonluk malzeme İsrail tarafından Gazze'ye ulaştırılıyor. Aynı şekilde Türkiye'den gelen malzemeler de bunlara katılarak Gazze'ye ulaşacak. Bazı mallar yarın Gazze'ye ulaşacak. Bazıları ise gelecek hafta ulaştırılacak. Kerem Shalom Kapısı, bayram boyunca Gazze tarafında kapalı olacak."

- Malzemeler indirilmeye başlandı

Bu arada, Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakatın ardından, Gazze'deki ihtiyaç sahiplerine insani yardım götürmek için cuma günü "İyilik gemisi Gazze yolunda" sloganıyla Mersin Uluslararası Limanı'ndan yola çıkan ve İsrail'in Aşdod Limanı'na ulaşan gemideki yardım malzemeleri indirilmeye başlandı.

Yetkililerin gözetiminde indirilmeye başlanan konteynerler, güvenlik kontrolünün ardından Gazze'ye doğru yola çıkarılacak.

Gemide, AFAD ve Türk Kızılayı'nın çalışmasıyla toplanan, içerisinde değeri 25 milyon lirayı bulan, 13 bin 775 gıda kolisi, 5 bin ton un, 3 bin ton şeker, 2 bin ton pirinç, 500 ton ayçiçek yağı, 100 bin giysi, 20 bin ayakkabı, 10 bin 104 oyuncak ve bin 500 bebek bezinden oluşan yaklaşık 11 ton yardım malzemesi bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×