Putin'den Karabağ hamlesi

Karabağ'daki ateşkes sonrası Putin'den krize yönelik bir arubuluculuk hamlesi geldi.

Putin'den Karabağ hamlesi
20 Haziran 2016 Pazartesi 11:10

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya lideri Putin'in girişimiyle bir araya gelip Dağlık Karabağ krizini görüşecek. Açıklama Kremlin'den yapıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Dağlık Karabağ krizini görüşecek.

Rusya Devlet Başkanı Danışmanı Yuriy Uşakov gazetecilere yaptığı açıklamada, "Başta Putin'in Sarkisyan ve Aliyev ile ayrı ayrı görüşmesi bekleniyor, daha sonra üç lider bir araya gelip, ortak görüşme yapacaklar" ifadesini kullandı.


Rusya iki devlet arasında arabulucu

Uşakov, Kremlin'in taraflara bu krizi aşmalarında yardımcı olmak için aktif adımlar atmak istediğinin altını çizerek, Rusya'nın Karabağ'da 2016 Nisan ayının başında çatışmaların durdurulmasında nemli rol oynadığını söyledi. Uşakov açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Şimdi Avrupa İşbirliği ve Güvenlik Teşkilatı Minsk Grubu'nun diğer başkanlarıyla işbirliği içerisinde 2009-2013 yılları arasında Rusya, ABD ve Fransa'nın liderlerinin açıklamaları kapsamında hazırlanan prensiplerin temelinde aracılık görevimizi yerine getireceğiz. Bu prensipler Karabağ sorununun çözümünde silah gücünün kullanılmasının kabul edilemez olduğunu ortaya koyuyor."

Uşakov, Rusya'nın bu krizdeki tüm tarafları güç kullanmaktan vazgeçmeye ve durumun istikrara kavuşması için tüm önlemleri almaya davet ettiğini söyledi.


Etiketler; #putin #Karabağ

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
urfalı - 2 yıl önce
Pkk tamda gasada başlamıştı.ki...
Tc ışidle kaçak petrolde tamda zengin olacatıki..
Hatını kestik.