Cihan, Pakistan’da 123 kişinin gıda yetersizliğinden öldüğü bölgede

Pakistan’nın Sindh eyaletinde 123 kişinin yetersiz beslenmeden dolayı hayatını kaybettiği haberi, ülke gündemine bomba gibi düştü.

Cihan, Pakistan’da 123 kişinin gıda yetersizliğinden öldüğü bölgede
15 Mart 2014 Cumartesi 12:23

Pakistan’nın Sindh eyaletinde 123 kişinin yetersiz beslenmeden dolayı hayatını kaybettiği haberi, ülke gündemine bomba gibi düştü. Başkent Karaçi’ye 300 kilometre uzaklıkta bulunan Tarparkar bölgesinde, kuraklıktan ve yetersiz beslenmeden dolayı 3 ay içerisinde çoğu çocuk 123 kişi hayatını baybetti.

Hindistan sınırında bulunan Tarparkar bölgesine giren Cihan Haber Ajansı( Cihan) muhabiri Fatih Çapar, zor durumda hayatta kalmaya çalışan halkın nabzını tutu.
Cihan muhabirine konuşan bölge halkı, zor durumda olduklarını söyledi.
Cihan'a bilgi veren Bölge Valisi Makdum Akil Zaman, ölenlerden 70’inin 5 yaşın altında çocuklar olduklarını söyledi. Zaman, ölümlerin yetersiz beslenmeden kaynakladığını kaydetti.
Vali Zaman, bölgenin hayvancılıkla geçindiğini ve kuraklıktan dolayı hastalanan hayvanlardan verim alınamadığını ifade etti.

4 KİLOMETRE UZAKLIKTA İÇME SUYU TAŞIYORUZ

Bölgede kuraklık ve kıtlık etkisini göstermeye devam ederken, halk içecek su bulmakta zorlanıyor. Tarparkar bölgesinde yaşanan kuraklıkta çocuklardan sonra en çok etkilenen kadınlar oluyor. Her gün 4 kilometre uzaklıkta sağlıksız içme suyu taşımak zorunda kaldıklarını söyleyen bölge sankini kadın, yiyecek malzeme bulmadıklarını kayd etti.
Bazı yerlerde kuyular açılsa da temiz su bulunamıyor. Halk kerpiçten yapılmış ve üstü sazlarla kapatılmış duvarların oluşturduğu odacıklarda yaşıyor. Kuyu suyundaki tuz oranının çok olması hayatı olumsuz etkiliyor. Halkın tuzlu suya ulaşmak için bile kilometrece yol yürümesi ise dikkat çekiyor.

Bu arada bölgeye gelen Sindh eyaleti başbakanı Seyid Kaim Ali Şah, bölge yetkilileri ile acil durum toplantısı yaptı.
Pakistan- Hindistan sınırında bulunan Tarparkar dünyada verimli toprağa sahip tek çöl olma özelliğini taşıyor. Tarparkar çölü sınırlarında 175 bin kişi yaşıyor.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×