Obama'nın Afganistan vaadi lafta kaldı

Irak ve Afganistan'daki savaşları bitirme vaadiyle göreve gelen Obama, bu sözünü tutamadığı gibi, son olarak Afganistan'daki asker sayısın düşürme sözünü yerine getiremeden gidiyor

Obama'nın Afganistan vaadi lafta kaldı
06 Temmuz 2016 Çarşamba 21:59

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'da konuşlu ABD askeri sayısını görev süresinin sonuna kadar 8 bin 400'de tutmaya devam kararı aldıklarını açıkladı. Obama, önceki açıklamasında, askerlerin sayısını yıl sonuna kadar 5 bin 500'e indireceklerini söylemişti. 

ABD askerlerinin Afganistan'daki görevinin değişmediğini vurgulayan Obama, Afgan ordusu ve polislerini Taliban'a karşı eğitmeye devam edeceklerini söyledi. 

2009'da göreve geldiğinde, Irak ve Afganistan savaşlarını bitirme sözü veren Obama, Afganistan'daki askerlerin artık savaşmadığının altını çizdi, "Afganistan'da güvenlik halen istikrarsız. Taliban halen bir tehdit. Bazı bölgelerde ilerleme kaydettiler" dedi.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, ABD'nin bu kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Gani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Uluslarımızın ortak çıkarlarının devamı için ortaklığımızın devam ettiğini gösteriyor" dedi.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre Taliban, Afganistan'da ABD işgâlinin başladığı 2001'den bu yana en güçlü konumunda. 

Obama, 8-9 Temmuz tarihlerinde Varşova'da düzenlenecek NATO zirvesi öncesi bu açıklamayı yaptı. Zirvede diğer müttefik ülkelerin de Afganistan misyonuna destek vermesi bekleniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×