Obama P5+1 liderleriyle görüştü

ABD Başkanı Obama, zirve kapsamında P5 +1 ülkelerinin liderleriyle bir araya geldi

Obama P5+1 liderleriyle görüştü
01 Nisan 2016 Cuma 18:59

ABD Başkanı Barack Obama, başkent Washington’da düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi kapsamında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyeleri ile Almanya’dan oluşan (P5+1) ülkelerin liderleriyle, İran’la varılan nükleer anlaşmayı görüştü.

Obama, Washington Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirve kapsamında bugün sabah saatlerinde P5+1 ülkelerinin liderleriyle bir araya geldi.

Toplantıda, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, Almanya Savunma Bakanı Ursula Von der Leyen, Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak, hazır bulundu.

Toplantının başında kısa bir konuşma yapan Obama, İran’ın nükleer programına ilişkin, Tahran yönetimi ile Batılı güçler arasında varılan anlaşmayı "tarihi" olarak nitelendirdi.

ABD Başkanı Obama, toplantıda anlaşmanın uygulanmasını değerlendirme imkanı bulacaklarını belirterek, şu ana kadar "gerçek bir ilerleme kaydedildiğini" vurguladı.

İran’ın söz konusu anlaşmanın yararını görmeye başladığına değinen Obama, İran’ın uluslararası ekonomiyle yeniden entegre olmasının zaman alacağına dikkati çekti.

Obama, anlaşmanın tamamıyla uygulanabilmesi için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Uluslararası toplumun bir araya geldiğinde ortak güvenlikleri artırılması noktasında başarı elde edilebileceğini belirten Barack Obama, kendilerini İran’la varılan nükleer anlaşmaya götüren diplomasinin gelecekte de örnek oluşturabileceğini aktardı.

İran ile P5+1 ülkeleri arasında geçtiğimiz yıl temmuz ayında Avusturya’nın başkenti Viyana’da imzalanan nükleer anlaşma, BMGK’nın onayından 90 gün sonra da resmen yürürlüğe girmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×