Obama'dan Türkiye açıklaması

Obama, Çin'de Erdoğan ile yapacağı görüşme öncesi Türkiye ile ilgili mesajlar verdi

Obama'dan Türkiye açıklaması
02 Eylül 2016 Cuma 18:04

ABD Başkanı Barack Obama, Çin'de düzenlenen G20 Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı görüşme öncesinde Türkiye'ye sıcak mesajlar verdi. Barack Obama, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde herhangi bir değişiklik olmadığını, aynen devam ettiği mesajını verdi. Obama, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye ile güvenlik konusundaki ilişkilerinde azalan bir etki olmadığını belirterek, “Turkiye güçlü bir NATO müttefiki olmayı sürdürüyor.“ dedi. Obama, DAEŞ ile mücadelede Türkiye ile çalıştıklarını belirterek, “Türkiye bölgede birçok konuda önemli bir ortağımız.“ diye konuştu. 

ABD Başkanı Barack Obama, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye ile güvenlik konusundaki ilişkilerinde azalan bir etki olmadığını belirterek, "Türkiye güçlü bir NATO müttefiki olmayı sürdürüyor." dedi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın CNN televizyonundan Fareed Zakaria'ya verdiği mülakatın bir bölümü yayınlandı. Türkiye ve 15 Temmuz darbe girişimi hakkındaki soruları yanıtlayan Obama, darbe girişiminden sonra iki ülke arasındaki güvenlik konulu ilişkilerde azalan bir etki görülmediğini söyledi. Obama, "Turkiye güçlü bir NATO müttefiki olmayı sürdürüyor." diye konuştu.

DAEŞ'le mücadelede Türkiye ile birlikte çalıştıklarını hatırlatan Obama, "Türkiye bölgede birçok konuda önemli bir ortağımız." ifadesini kullandı.

Obama, şöyle devam etti: "Tabii ülkelerinde siyasi ve mülki bir deprem yaşadıkları gerçeğinden kimsenin şüphesi yok. Yeniden inşa etmeleri gerekiyor ve bunu nasıl yaptıkları önemli olacak. Göstermek istediğimiz şey Türk halkını desteklediğimiz. Eğer attıkları adımların uzun dönemli çıkarlarına ve ortaklığımıza aykırı olduğunu düşünürsek her iyi dostun yaptığı gibi onlara dürüstçe geri bildirim yapmak istiyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×