Obama'dan AB'ye: Rusya'ya karşı dik durun

ABD Başkanı Obama, AB'den ayrılan İngiltere başta olmak üzere birlik NATO üyesi ülkelere Rusya'ya karşı dik durmaları çağrısı yaptı

Obama'dan AB'ye: Rusya'ya karşı dik durun
09 Temmuz 2016 Cumartesi 10:38

ABD Başkanı Barack Obama, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılma kararının, batının askeri ittifakını olumsuz etkilememesi gerektiğini söyleyerek, NATO'ya Kırım'ı Ukrayna'dan alan Rusya karşısında dik durma çağrısında bulundu.

Londra'da Financial Times gazetesinde yer alan bir makaleye göre, Ocak ayında görev süresi dolmadan önce son NATO zirvesine katılan Obama, ABD'nin İngiltere ile olan "özel ilişkisinin" referandum kararına dayanacak güçte olduğunu belirtti.

Oylamada çıkan kararın AB'nin geleceği konusunda ciddi soru işaretleri doğurduğunu söyleyen Obama, "ABD ve İngiltere arasındaki özel ilişki devam edecek. İngiltere'nin, NATO'nun en kapasiteli üyelerinden birisi olarak kalmaya devam edeceğinden şüphem yok" dedi.

NATO'nun bugün resmi olarak doğu Polonya ve diğer Baltık ülkelerine, onları savunmaya hazır olduğu mesajını vermek adına 3,000 ile 4,000 arası asker gönderme planını onaylaması bekleniyor.

Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya, Rusya'nın sanal saldırılar üzerinden bu ülkelerin batı yanlısı hükümetlerine zarar verebileceği endişeleriyle kalıcı NATO varlığı istiyor.

Kremlin ise böyle bir niyeti olmadığını ve asıl saldırgan tutumu NATO'nun sergilediğini savunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×