Kerry'nin ses kaydı sızdı: Obama'nın Suriye politikası yanlış

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Obama'nın Suriye'ye müdahale edilmemesini öngören politikasına katılmadığını söyledi. Gizli bir ses kaydıyla ortaya çıkan bu ifadeler, daha önce de iki ismin Suriye konusundaki görüş ayrılıklarının dışarıya yansımasıyla daha da önem kazandı

Kerry'nin ses kaydı sızdı: Obama'nın Suriye politikası yanlış
01 Ekim 2016 Cumartesi 18:29

ABD'nin Suriye politikasındaki tutarsızlık ve kararsızlık ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin sızdırılan ses kaydında da bir kez daha ortaya kondu. Kerry'nin ortaya çıkan ses kayıtlarında, Obama'nın Suriye politikasını beğenmediğini ve ona katılmadığını söylediği görüldü. 

Suriye konusunda yaptığı bir toplantının ses kaydı New York Times'ta (NYT) yayımlanan Kerry, diplomatik çabalarının 'askeri kuvvet kullanımı tehdidi' ile birlikte yürütülmemesini eleştiriyor.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir grup Suriyeli sivil arasındaki toplantının 40 dakikalık ses kaydında Kerry, kendi diplomatik çabalarının ciddi bir askeri kuvvet tehdidi tarafından desteklenmediğinden yakınıyor.

Görüşmenin, Suriye'deki ateşkes çöktükten birkaç gün sonra yapıldığı belirtiliyor. Tam tarih 22 Eylül 2016, yer ise New York'taki BM yerleşkesindeki Hollanda misyonu.

Toplantıda Kerry, ABD'nin Esad'ı bombalamak için bir yasal gerekçeye sahip olmadığını, bunun karşılığında Rusya'nın Suriye'ye hükümetin davetiyle gittiğini söylüyor.

Kerry görüşmedeki Suriyelilere Ruslar tarafından yenilgiye uğratıldığını, Obama'nın siyasi kararlarının bazılarına katılmadığını, ABD Kongresi'nin Suriye'de kuvvet kullanımına asla izin vermeyeceğini belirtiyor.

20 KİŞİLİK ÖZEL MASA

Masa etrafında toplamda 20 kişinin olduğu tahmin ediliyor. Bu kişiler arasında, 'muhaliflerin elindeki bölgelerde eğitim, kurtarma ve tıbbi hizmet veren 4 grubun temsilcileri; üç ya da dört başka ülkenin diplomatları; ve Kerry'nin danışmanları ile Suriye özel temsilcisi yer alıyordu.
Ses kaydının Suriyeli olmayan bir katılımcı tarafından alındığı söylenirken, haberde, kaydın orijinalliğinin diğer katılımcılar tarafından da doğrulandığı belirtiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×