İncirlik'teki nükleer silahlar ABD Kongresi gündeminde

15 Temmuz askeri darbe girişimi sonrası ABD basınında tartışmaya açılan nükleer silahların varlığı ilk kez ABD Kongresi'nin gündemine getirildi

İncirlik'teki nükleer silahlar ABD Kongresi gündeminde
15 Ağustos 2016 Pazartesi 21:33

Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin tartışmaları ABD'de devam ediyor. İncirlik askeri üssünde bulunan nükleer silahların varlığı ve güvenliği ABD Kongresi'nin ilk kez gündemine getirildi.

ABD'de yayın yapan Business Insider'in haberine göre, İncirlik askeri üssünde yaklaşık 50 adet bulunan B61 nükleer silahları ABD Kongre Araştırma Servisi'nin gündemine getirildi. Böylece uzun süredir basında yer alan tartışmalar resmiyet kazanmış oldu. Alınan bilgilere göre, ABD Kongresi'ne silahların güvenliği, kapasitesi ve detayları ile ilgili bilgiler verildi. Rapora göre, İncirlik askeri üssündeki nükleer silahlar Soğuk Savaş Dönemi'nden bu yana yer altında saklanıyor.

ABD BASININDA TARTIŞMAYA AÇILMIŞTI

Geçtiğimiz günlerde ABD basını, darbe girişimi ile birlikte İncirlik askeri üssündeki nükleer silahların güvenliğinin tehlikeye girdiğini belirterek, bu silahların Türkiye'den ihraç edilip edilmemesiyle ilgili bir tartışma başlatmıştı.

ABD merkezli yayın yapan düşünce kuruluşu Foreing Policy'de bir yazı kaleme alan Jeffrey Lewis silahların güvende olmadığını iddia ettiği yazısında, "Bu yıl başında ABD Savunma Bakanlığı, İncirlik üssündeki askerlerin aileleri ABD'ye tahliye etti. Bunun ardından Nisan ayında, üsse giren birkaç kişi ABD askerlerinin başında çuval geçirmek istedi. Bütün bunlar, nükleer silahların bir kilometre ötesinde oldu. Öte yandan Türkiye'deki güvenliğin ciddiye anlamda kötüye gidiyor. ABD'li yetkililer darbeye destek vermekle suçlanıyor." demişti. Lewis ayrıca " "ABD'ye ait nükleer silahlar İncirlik üssünde yer altındaki kasalarda saklanıyor. Barınaklar içerisinde aynı zamanda güvenlik çemberi var. ABD ve NATO müttefikleri son yıllarda nükleer silahların güvenliği için 160 milyon dolar yatırım yaptı. Darbeciler silahlara ulaşması için önemli güvenlik kodları girmesi gerekir. Ancak bu kolay değil ve zaten bu süreçlerde darbecileri endişelendiren çok fazla faktör oluyor." vurgusunu yapmıştı.

The New Yorker Dergisi ise NATO ülkelerindeki uçaklardan atılan atom bombalarının bir bölümünün İncirlik üssünde bulunduğunu, NATO’da kural olduğu üzere bu nükleer silahların güvenliğinin ABD tarafından değil, bulundukları ülkenin askerleri tarafından sağlandığını hatırlatmıştı. İncirlik’in Türk komutanının darbe girişimi suçlamasıyla tutuklandığına vurgu yapılan haberde, bu durumun nükleer bombaların güvenliği konusunda endişe doğurduğu da kaydedilmişti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×