Carter’dan DAEŞ ile mücadelede Türkiye’ye övgü

ABD Savunma Bakanı Carter, "Türkler daha fazlasını yapıyor ve yaptıklarından memnuniyet duyuyorum. Sınır boyunca daha fazlasını yapıyorlar" dedi

Carter’dan DAEŞ ile mücadelede Türkiye’ye övgü
28 Nisan 2016 Perşembe 21:44

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, terör örgütü DAEŞ ile mücadele kapsamında Türkiye’nin çabalarını överek, “Onlar daha fazlasını yapıyor ve yaptıklarından memnuniyet duyuyorum” dedi.

Carter, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile Senato Silahlı Hizmetler Komitesi’nde, DEAŞ’e karşı yürütülen operasyonlar ve ABD’nin Ortadoğu stratejisine ilişkin oturuma katıldı.
Oturumda senatörlerin sorularını da yanıtlayan Carter, bir soru üzerine DAEŞ ile savaşta Türkiye’nin çabalarından takdirle söz etti.

“Türkler, Suriye’deki durum üzerinde etkiye sahip olabilecek NATO-Batı ailesi ülkelerinin tek, en önemli ülkesi” diyen Carter, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onlar daha fazlasını yapıyor ve yaptıklarından memnuniyet duyuyorum. Sınır boyunca daha fazlasını yapıyorlar. Onlar, -size başka bir kapalı oturumda aktarabileceğim- bize yardımda bulunuyorlar. Daha fazla yapmalarını istiyorum, bazen daha fazla yapmalarını istedim, bunu açıkça ifade ettim. Onlarla çalışmaya devam ediyoruz. Onlar önemli bir parti, önemli bir müttefik.”
ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ise yabancı savaşçıların DAEŞ’e katılmasını önlemede Türkiye’nin önemli bir rol oyladığını vurguladı.

Dunford, “Türkler bu noktada çok yardımcılar, onların sınır boyunca gösterdikleri gayretler Türkiye ile Suriye arasında savaşçıların gidip gelme akışını gerçekten azalttı.” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×