Brezilya eski Devlet Başkanı Silva gözaltında

Brezilya eski Devlet Başkanı Lula, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle göz altına alındı

Brezilya eski Devlet Başkanı Silva gözaltında
04 Mart 2016 Cuma 17:01

Brezilya'da devlete ait petrol şirketi Petrobras'ta yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle başlatılan soruşturma çerçevesinde polisin evine baskın düzenlediği eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva gözaltına alındı.

Polis, 70 yaşındaki Lula'nın ve iki oğlunun göz altına alındığını, Lula'nın sorgulanmak üzere Congonhas Havalimanı'ndaki federal polis merkezine götürüldüğünü açıkladı.

Brezilya Başsavcısı Carlos Fernando dos Santos Lima, ülkede hiç kimsenin soruşturmadan muaf olmadığını belirterek, "Brezilya'da suç emareleri söz konusu olduğunda herkes soruşturmaya tabidir" ifadesini kullandı.

Başsavcı Lima, Petrobras yolsuzluk skandalında adı geçen inşaat firmalarının Lula Enstitüsüne, 8,12 milyon dolar değerinde bağış ve ödeme yaptığını, Lula'nın bu konuda sorgulanmak üzere gözaltına alındığını bildirdi.

Bağışlarla ödemelerin yasal ve şeffaf olduğunu savunan Lula Enstitüsünden yapılan açıklamada ise Petrobras soruşturması sırasında müfettişlerle işbirliği yapan eski Devlet Başkanı'na yönelik "şiddetin, keyfi, yasadışı ve yersiz olduğu" belirtildi.

Bu arada Lula'nın gözaltında alınmasının ardından eski Devlet Başkanı'nın evinin önünde ve Congonhas Havalimanı'nda yandaşları ve karşıtları arasında çatışmalar çıktı.

Brezilya'da bu sabah polis Lula'nın Sao Paulo yakınındaki San Bernardo'daki evine, Lula Enstitüsü dahil olmak üzere eski Devlet Başkanı ile bağlantılı adreslere baskın düzenlemişti.

Brezilya Federal Polisinden Jose Cyrispiniano, savcılığın Lula'nın Petrobras soruşturması kapsamında sorgulanması talebi üzerine harekete geçtiklerini söylemişti.

Brezilya federal polisinin internet sitesinde yapılan açıklamada da emniyet güçlerinin 44 savcılık emrinin gereğini yerine getirdiği kaydedilmişti.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in 2003-2010 arasında Petrobras'ın başkanlığını yaptığı sırada, şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor. Bu iddialarla ilgili mart ayında soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının bulunduğu 100'den fazla kişi gözaltına alınmıştı. Petrobras'ın eski genel müdürü Paulo Roberto Costa, 7,5 yıl hapse mahkum edilmişti.

Luiz Inacio Lula da Silva, Brezilya'da iki dönem devlet başkanlığı yapmış, 2011 yılında görevden ayrılmıştı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×