BM'den Karadzic yorumu: Ders olsun

BM Genel Sekreteri Ban, "Bugün bölge halkı ve uluslararası adalet için tarihi bir gün. Bu karar, sorumluluk mevkisinde bulunan herkese, eylemlerinden dolayı hesap sorulacağı konusunda önemli bir mesaj göndermektedir" dedi

BM'den Karadzic yorumu: Ders olsun
24 Mart 2016 Perşembe 19:10

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, "Bosna Kasabı" Radovan Karadziç'e 40 yıl hapis cezası verilmesi kararının diğer sorumlulara da mesaj gönderdiğini kaydetti.

Ban, Bosnalı Sırpların eski lideri Karadziç'in mahkum edilmesine ilişkin BM Sözcülüğü aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Bugün bölge halkı ve uluslararası adalet için tarihi bir gün." ifadelerine yer verdi.

Karadziç'in, BM Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) tarafından yargılanan en üst düzey görevli olduğunu hatırlatan Ban, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bu karar, sorumluluk mevkisinde bulunan herkese, eylemlerinden dolayı hesap sorulacağı konusunda önemli bir mesaj göndermektedir. Adaletten kaçanlar, uluslararası toplumun, sorumluları yargı önüne çıkarmaya dönük kollektif kararlılığından kurtulamaz."

Ban, ICTY yargıçları ve personelini de davanın sonuçlanması için verdikleri çabaları dolayısıyla övdü.

Hollanda'nın Lahey kentindeki BM bünyesinde bulunan ICTY, Karadzic hakkında 40 yıl hapis cezasına hükmetmişti. Hakimler Konseyi, aralarında soykırımın da bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan "Bosna Kasabı" lakaplı Karadzic'i soykırım, insanlığa karşı suç işlemek ve savaş kurallarını ihlal etmekten suçlu bulmuştu.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×