BM, ABD'nin sivil katliamını günler sonra gördü

BM, ABD'nin geçen hafta Afganistan'da işlediği sivil katliamı günler sonra gündemine aldı

BM, ABD'nin sivil katliamını günler sonra gördü
07 Kasım 2016 Pazartesi 22:20

Sonhaberler / Haber Merkezi 

BM, Afganistan'ın Kunduz kentinde ABD'nin hava saldırılarında sivillerin ölmesi nedeniyle soruşturma başlattığını duyurdu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Afganistan Misyonu'nun (UNAMA) olayı soruşturacağını bildirdi.

Dujarric, ABD tarafından perşembe günü Taliban'a yönelik gerçekleştirilen hava operasyonları sırasında en az 32 sivilin öldüğünü, 19 sivilin de yaralandığına işaret etti.

Ölenlerin büyük çoğunluğunun kadın ve çocuk olduğunu ifade eden Dujarric, ABD'nin olay sırasında hava saldırısı gerçekleştirdiğini kabul ederek sivil ölümleri için üzüntü duyduğu yönünde açıklama yaptığını hatırlattı.

Dujarric, UNAMA'nın olayın tam olarak soruşturulmasına izin verilmesi, sorumluların hesap vermesi ve mağduriyetlerin tazmin edilmesinin önemini vurguladığını söyledi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 2 yıl önce
ölenlerin çoğu çocuktu ey abd senin afganistanda ne işin var el kaide senin örgütün ikiz kuleleri yıkan sensin gizliden temellerine patlayıcı koyup patlattığın tespit edildi eden gazeteci yok oldu çarpan uçaklar yolcu değil tanker uçaklar açık görüldü sahtekar