Beyaz Saray'dan 'Obama-Erdoğan' açıklaması

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama ile Erdoğan arasında son 6 ayda defalarca görüşmeler gerçekleştiği belirtildi, yeni görüşme yapılıp yapılmayacağına dair net bir bilgi verilmedi

Beyaz Saray'dan 'Obama-Erdoğan' açıklaması
29 Mart 2016 Salı 08:09

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Nükleer Güvenlik Zirvesi için bugün Amerika'ya gidiyor. ABD basını, iki lider arasında planlanan ikili görüşme yok bilgisini paylaşmıştı. Beyaz Saray'dan bu konuyla ilgili açıklama geldi.

Günlük basın toplantısında konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, Obama'nın Erdoğan'la görüşmeyi reddettiğine dair haberlerin sorulması üzerine, "Başkan Obama son 6 ay içerisinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile defalarca görüşme fırsatına sahip oldu" cevabını verdi.

Beyaz Saray Sözcüsü, iki liderin Antalya'daki G-20 zirvesi ve ondan kısa süre sonra da Paris'teki iklim zirvesinde yüz yüze görüştüğünü, bunun yanında bir dizi telefon görüşmesi de yaptığını hatırlattı.

Başkan Yardımcısı Joe Biden'in de birkaç hafta önce Türkiye'yi ziyaret ettiğini ve Erdoğan ile yüz yüze görüştüğünü anımsatan Earnest, Türkiye'nin terör saldırıları nedeniyle şu anda zor bir dönemden geçtiğini ve ABD'nin NATO müttefiki Türkiye'nin yanında yer aldığını belirtti.

OBAMA BAZI LİDERLERLE GÖRÜŞECEK

ABD Başkanı Barack Obama’nın, bu hafta başkent Washington’da düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi esnasında dünya liderleriyle DAEŞ’le mücadeleyi ele alan bir toplantı planladığı bildirildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında bir soruya verdiği yanıtta, Obama’nın, 31 Mart-1 Nisan'da düzenlenecek Nükleer Güvenlik Zirvesi esnasında dünya liderleriyle DAEŞ’le mücadeleyi konu edinen bir görüşme planladığını kaydetti.

“Birçok dünya liderinin Nükleer Güvenlik Zirvesi için Washington’da bulunacağından dolayı Başkan Obama, koalisyonumuzun, terör örgütü DAEŞ’in zayıflatılıp nihayetinde yenilgiye uğratılması çabalarına odaklanan bir görüşme planlıyor” ifadesini kullanan Earnest, görüşmenin, örgütün nükleer kapasitesinden ziyade yaydığı “daha geniş tehdide” odaklanacağını söyledi.

Öte yandan, Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Obama’nın, Nükleer Güvenlik Zirvesi kapsamında Japonya Başbakan Şinzo Abe ile Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye ile üçlü bir görüşme gerçekleştireceği bildirildi.

Açıklamada, üçlü görüşmenin Kuzey Kore’nin yaydığı tehdide ortak yanıt vermenin yanı sıra bölgesel ve küresel alanda güvenlik işbirliğini ilerletme imkanı sunacağı ifade edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×